Mobilna Pracownia TK w UCMMiT otwarta

1.07.2020

dyr. Jerzy Karpiński (PUW), rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, dyr. UCMMiT prof. Marcin Renke
dyr. Jerzy Karpiński (PUW), rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, dyr. UCMMiT prof. Marcin Renke
Nowy aparat TK w UCMMiT
Nowy aparat TK w UCMMiT
Goście podczas otwarcia Pracowni
Goście podczas otwarcia Pracowni
Goście obecni podczas otwarcia Pracowni
Goście obecni podczas otwarcia Pracowni
dyr. UCMMiT prof. Marcin Renke
dyr. UCMMiT prof. Marcin Renke
W Pracowni TK
W Pracowni TK
Pracownia TK UCMMiT
Pracownia TK UCMMiT

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poszerzyło swoje zaplecze diagnostyczne o nowoczesną Pracownię Tomografii Komputerowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 lipca br. na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Powstania Styczniowego 9 B w Gdyni. W wydarzeniu udział wzięli: dyrektor UCMMiT prof. Marcin Renke, przedstawiciele władz GUMed – rektor prof. Marcin Gruchała i prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, reprezentujący wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dr Jerzy Karpiński, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Monika Kasprzyk oraz Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Obecni byli również: dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia Anna Melki, przewodniczący Rady Społecznej UCMMiT Andrzej Karnabal oraz Jędrzej Włodarczyk w zastępstwie posła Marka Rutki. Nie zabrakło licznej reprezentacji kierowników jednostek UCMMiT i IMMiT, na czele z: Marzeną Głowacz – zastępcą dyrektora ds. lecznictwa UCMMiT, dr Anną Susmarską – kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej UCMMiT oraz dr hab. Katarzyną Sikorską – dyrektor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej. W otwarciu Pracowni uczestniczył także prof. Piotr Czauderna – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i GUMed.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało środki na zakup aparatu w kwocie blisko 3 mln 200 tys. zł oraz ogromnemu zaangażowaniu prof. Radosława Owczuka, kierownika Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed. Prace budowlane wynoszące niemal 200 tys. zł udało się sfinansować dzięki pomocy darczyńców.

– Wysokiej klasy tomograf komputerowy został zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia na walkę z epidemią COVID-19 – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom było możliwe szybkie i sprawne wzbogacenie o ten bardzo ważny sprzęt diagnostyczny Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Szpitala, który jako pierwszy był w pełni przygotowany do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, za co dziękuję Dyrekcji i całemu personelowi UCMMiT.

Jak podkreślił dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dr Jerzy Karpiński, w aktualnej sytuacji COVID-19, dzięki wsparciu merytorycznemu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i podległych mu szpitali klinicznych byliśmy w stanie tak dobrze poradzić sobie z pandemią która dotknęła cały świat.

– To było niezwykle trudne i odpowiedzialne zadania. Na samym początku wywoływało ogromny lęk, ne tylko w społeczeństwie, ale też wśród pracowników ochrony zdrowia. Państwo podęli ten trud i doskonale wypełnili to zadanie – podkreślił dyrektor Karpiński.

Mimo że jest to aparat, który został zakupiony ze środków na walkę z epidemią COVID-19, będzie on służył wszystkim pacjentom leczonym w szpitalu.

– Dzięki nowemu sprzętowi będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej badań, a tym samym jeszcze lepiej służyć mieszkańcom nie tylko Gdyni, ale i całego Pomorza – dodał prof. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT.

Do Pracowni zakupiono nowoczesny tomograf komputerowy SOMATOM go.Top, który umożliwia szybkie i właściwe rozpoznanie oraz sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii, przy zachowaniu maksymalnego komfortu pacjenta, co jest szczególne istotne w przypadku najmłodszych pacjentów.

– Jest to nowoczesny aparat TK, wielorzędowy, 128-warstwowy, który umożliwia doskonałą diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych, ale także tych najbardziej wymagających, np. badania tk serca czy tętnic wieńcowych. Aparat ten umożliwia wykonywanie badań z niewielką dawką promieniowania, co jest niezwykle istotne u pacjentów pediatrycznych – wyjaśniła prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

To drugi aparat TK dostępny w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Pozwoli on nie tylko na lepsze leczenie i diagnostykę chorych, ale także na prowadzenie badań naukowych oraz szkolenie rezydentów i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Zbigniew Wszeborowski/GUMed