Wspieramy młodych naukowców

26.06.2020

szkolenie_studenci_GUMed.png

GUMed rozpoczyna realizację programu Młody Naukowiec (Young Scientist Program), którego celem jest wsparcie studentów zainteresowanych rozwojem kompetencji osobistych i prowadzeniem prac o charakterze badawczym. Przez cały okres trwania programu każdy uczestnik będzie współpracował z doświadczonym pracownikiem naukowym, ze stopniem naukowym co najmniej doktora. Pomysłodawcą projektu jest prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, prezes Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Wspieranie wybitnych młodych naukowców, będących na początku drogi zawodowej, to najlepsza inwestycja w rozwój kolejnego pokolenia badaczy. Jestem dumny, że dzięki zaangażowaniu prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia prof. Jacka Bigdy tak cenna inicjatywa powstała, w mojej Alma Mater, która jest nie tylko najlepszą uczelnią medyczną w kraju, ale również jedną z wiodących uczelni badawczych. Jestem przekonany, że dzięki wsparciu doświadczonych mentorów i dedykowanemu wsparciu finansowemu powstanie wiele wartościowych projektów – mówi prof. Jaguszewski. – Celem Programu jest przede wszystkim wyłonienie najzdolniejszych studentów planujących rozwój naukowy na najwyższym poziomie pod okiem doświadczonych badaczy. Indywidualne szkolenie najzdolniejszych to niezmiernie ważny element edukacji, o którym zapominamy, a jego brak w bazowym curriculum jest dla wielu studentów zauważalny. Jestem przekonany, że nasz Program przełoży się bezpośrednio na podniesienie poziomu dydaktycznego GUMed oraz spowoduje, że stanie się on znaczenie atrakcyjniejszy nie tylko dla przyszłych studentów, ale i absolwentów, którzy chętnie pozostaną z nami, podnosząc poziom naukowy Uczelni.

Zgodnie z założeniami programu unijnego finansującego powyższą inicjatywę, tj. projektu pn. Wielomodułowy program poprawy efektywności i jakości funkcjonowania Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zadanie 3 – Program poprawy kompetencji studentów (moduł 2) (Projekt POWER 3.5), udział w konkursie może wziąć student GUMed, który ukończył co najmniej 2 lata studiów i w roku akademickim 2020/2021 nie kształci się na ostatnim roku studiów. Tematem pracy badawczej prowadzonej przez studenta może być: medycyna podstawowa, medycyna translacyjna, medycyna kliniczna, farmacja, nauki o zdrowiu lub opracowanie projektu zarządczego/biznesowego w tych obszarach. Program trwa 18 miesięcy, a wsparcie finansowe przekazane do dyspozycji studenta wynosi 10 000 zł.

Projekt GUMed jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Planowane są dwie edycje Programu. W ramach budżetu projektu POWER 3.5 może zostać zakwalifikowanych nie więcej niż 20 studentów.

Szczegóły dotyczące zasad aplikacji dostępne są na stronie projektu POWER 3.5