Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe walk-thru

18.05.2020

Badanie w centrum testowym COVID-19
Badanie w centrum testowym COVID-19

W Gdańsku otwarto mobilne centrum testowe na koronawirusa w formule walk-thru, które pozwala wykonać badanie osobom nieposiadającym samochodu bądź korzystających z innych środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19. Moduł został sfinansowany przez Olivia Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk oraz za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Moduł został udostępniony pacjentom 18 maja br. W uroczystości otwarcia udział wzięli: rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak oraz dr Maciej Grzybek, pełnomocnik Rektora GUMed ds. strategii rozwoju IMMiT.

- Centrum testowe walk-thru to kolejna cenna inicjatywa, która powstała dzięki zaangażowaniu m.in. pracowników i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. To innowacyjne rozwiązanie stanowi kolejny krok do tego, abyśmy zapanowali nad epidemią w naszym regionie – powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Moduł diagnostyczny na UG
Moduł diagnostyczny na UG

Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Konstrukcja pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi. Moduł diagnostyczny MediMod, wybudowany przez spółkę VIVIA NEXT, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

- Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane – a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku COVID-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki. Jestem ogromnie wdzięczny Olivia Business Centre, dzięki któremu możemy korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Centrum testowe walk-thru
Centrum testowe walk-thru

Jak podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w województwie pomorskim wykonaliśmy już ponad 30 tysięcy testów. Każde centrum diagnostyczne COVID-19 poszerza potencjał w tym zakresie.

- Dziś jeszcze bardziej zwiększamy możliwości diagnostyczne. Cieszę się, że otwieramy punkt pobrań skierowany również do osób niezmotoryzowanych. Wszystkie pięć Centrów Diagnostycznych COVID-19 (w Gdyni, dwa w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach) jest doskonale przygotowanych do pobierania próbek. Zapraszamy do nich również mieszkańców sąsiednich województw: kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego – dodał Dariusz Drelich.

Uruchomienie tego wyjątkowego punktu testowego nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podobnie jak w centrum testowym działającym przy Stadionie Energa Gdańsk koordynatorem całości jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Nad bezpieczeństwem czuwa Wojsko Obrony Terytorialnej.

- Połączyliśmy siły wojewody, uczelni wyższych, prywatnego biznesu, miasta Gdańska w jak najlepszym celu. Te dwie inicjatywy w Gdańsku, pokazują, że współpracując można więcej. Jesteśmy drugim regionem w Polsce, który tak dużo testuje i to przynosi efekty. Nie bójmy się zgłaszać na testy, im więcej wiemy o chorobie tym lepiej dla nas i naszego otoczenia – podsumowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Rejestracja i godziny przyjęć

Punkt pobrań wymazu
Punkt pobrań wymazu

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod działa od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-16:00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10:00-13:00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00, w weekendy w godz. 9:00-12:00.

Fot. Sylwia Mierzewska/UCK