Projekty GUMed z dofinansowaniem

27.04.2020

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Gdański Uniwersytet Medyczny wkrótce rozpocznie realizację dwóch projektów, których celem będzie upowszechnienie historii medycyny oraz dorobku naukowego pracowników Uczelni.

nauka_to_ludzie.jpg

Oba przedsięwzięcia zaplanowane są na dwa lata. Celem projektu „Nauka to ludzie. Promocja osiągnięć naukowych oraz kariery naukowej na przykładzie pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego” jest popularyzacja badań naukowych realizowanych przez pracowników naszej Uczelni oraz ukazanie kariery akademickiej jako ciekawej i atrakcyjnej ścieżki rozwoju dla młodych ludzi.

Korzystając ze wzorców wiodących uczelni na świecie planowane jest przygotowanie filmów prezentujących dokonania naukowców GUMed (w polskiej i angielskiej wersji językowej), które będą publikowanie na stworzonej do tego celu stronie internetowej. – Na przykładzie projektów badawczych realizowanych przez naszych pracowników chcemy pokazać, że za każdym odkryciem, które może skutkować np. wprowadzeniem nowej terapii stoi człowiek – jej/jego wiedza, kompetencje, intencja i pasja – wyjaśnia Agnieszka Anielska z Sekcji Promocji, koordynatorka projektu. Chcemy również podkreślić, że naukowcy nie tylko przyczyniają się do rozwoju poszczególnych dziedzin wiedzy, ale mają realny wpływ na jakość naszego życia.

Ponadto, dla uczniów szkół średnich oraz ich nauczycieli zaplanowano cykl spotkań z wykładowcami GUMed. Uczniowie poznają tajniki różnych specjalizacji medycznych oraz specyfikę prowadzenia badań naukowych. Nauczycieli będziemy wspierać w ich codziennej pracy w szkole, zapewniając dostęp do najnowszej wiedzy naukowej tak, aby prowadzone przez nich zajęcia były jak najbardziej nowoczesne, ciekawe i rozbudzały ciekawość badawczą. Przewodniczącym Rady Naukowej projektu jest prof. Miłosz Jaguszewski z I Kliniki i Katedry Kardiologii GUMed.

wirtualne_muzeum.jpg

W ramach drugiego projektu, zatytułowanego „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o rozwoju medycyny” powstanie Wirtualne Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu z dowolnego miejsca na świecie będzie można zapoznać się z wybranymi eksponatami znajdującymi się w zbiorach Muzeum, poznać ich historię i rolę, jaką odegrały w rozwoju poszczególnych dziedzin medycyny. – Planujemy również wydanie ilustrowanego albumu „Historia medycyny. Tajemnice z muzealnej półki” – dodaje dr Marek Bukowski z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator projektu. Jednocześnie, gdy tylko będzie to możliwe, w siedzibie Muzeum kontynuowane będą lekcje muzealne oraz oprowadzanie kuratorskie. Towarzyszyć im będą działania popularnonaukowe w przestrzeni miejskiej. Projekt będzie realizowany przy wsparciu Sekcji Promocji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekty dofinansowano łączną kwotą blisko 1,5 mln złotych w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu.

Agnieszka Anielska
Sekcja Promocji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

agnieszka.anielska@gumed.edu.pl


dr Marek Bukowski
Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

marek.bukowski@gumed.edu.pl