Naukowiec GUMed w konsorcjum, które otrzymało grant z programu COST

7.04.2020

_dsc0753-16x9_vv4_grou_photo_leuven.jpg
dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka
dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka

Konsorcjum, którego członkiem jest dr hab. med. Elżbieta Senkus-Konefka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed otrzymało grant w programie COST na projekt zatytułowany LOBSTERPOT. Jego celem jest wielopoziomowa koordynacja badań nad zrazikowym rakiem piersi, który stanowi około 10-15% ogółu zachorowań na ten najczęstszy nowotwór u kobiet, dotykając rocznie w Europie około 25000 chorych. Dotychczas jednak nowotwory te nie były w praktyce traktowane odrębnie, a ze względu na względną rzadkość występowania, nie były w tej populacji prowadzone duże projekty naukowe. Projekt LOBSTERPOT ma stworzyć platformę dla współpracy dla naukowców różnych dziedzin: epidemiologów, genetyków, biologów, klinicystów, bioinformatyków i wielu innych. Prowadzona będzie też bliska współpraca ze środowiskami pacjenckimi. Wszystko to ma przyczynić się do opracowania ulepszonych metod diagnostycznych i terapeutycznych dla chorych na zrazikowego raka piersi.

W projekcie biorą udział grupy badawcze z ośmiu krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Liderem jest dr Patrick Derksen z UMC Utrecht.

COST jest najdłużej trwającym europejskim programem wspierającym multilateralną współpracę pomiędzy badaczami, inżynierami naukowcami oraz przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw z Europy.