29.02.2020
Gdański Uniwersytet Medyczny, uczelnia przywiązująca dużą wagę do zrównoważonego rozwoju oraz dbająca o środowisko naturalne, dołącza 1 marca 2020 r. do grona uczelni/instytucji segregujących odpady komunalne. Wprowadzenie segregacji odpadów ma także uzasadnienie finansowe, gdyż od 1 lutego zmieniły się przepisy gospodarki odpadami – niewprowadzenie segregacji odpadów oznaczałoby znacznie wyższe koszty dla Uczelni. Odpady komunalne w GUMed segregujemy na 5 podstawowych frakcji:
Ponadto w Uczelni gromadzimy osobno, w wydzielonych strefach (przy wejściach głównych, portierniach): zużyte baterie i tonery, elektrośmieci (bez baterii), a dodatkowo w wydzielonych pomieszczeniach na terenach katedr i zakładów odpady medyczne oraz sprzęt do kasacji.
Segregacja odpadów nie jest już dobrowolna – to jest nasz wspólny obowiązek. Niewłaściwa segregacja lub jej brak będzie skutkował karami, które uszczuplą budżet Uczelni. Zaoszczędzone dzięki poprawnej segregacji pieniądze mogą zostać wydane na inicjatywy, które będą służyć całej społeczności akademickiej. Tylko od nas zależy czy wysiłek włożony w segregację będzie nam wszystkim przynosić wymierne korzyści, czy też będziemy ponosić odpowiedzialność, także finansową za jej niedopełnienie.
Dodatkowe informacje na temat segregacji odpadów będą dodawane na bieżąco na stronie www.eko.gumed.edu.pl.