StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020Stanowisko władz GUMed w sp...

Stanowisko władz GUMed w sprawie zagrożenia 2019-nCoV

26.02.2020

Komunikat Rektora GUMed dotyczący rekomendacji związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań i rozszerzaniem się obszarów występowania wirusa 2019-nCoV władze rektorskie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rekomendują stosowanie zasad zapobiegawczych opracowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażenia.

Mając na względzie bezpieczeństwo pracowników, studentów i doktorantów, władze GUMed zalecają ograniczenie wyjazdów służbowych krajowych i zagranicznych, jak również wstrzymanie przyjazdów do Uczelni osób z obszarów objętych zagrożeniem epidemiologicznym. Zgodnie z aktualnymi informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego są to: Chiny, Hongkong, Korea Południowa, Włochy, Iran i Japonia. Zachęcamy również, by ograniczyć do niezbędnego minimum wydarzenia ogólnouczelniane (imprezy, konferencje, wszelkie inicjatywy o charakterze masowym). Władze GUMed przygotowują również plany ewentualnego zawieszenia części zajęć dydaktycznych, jeżeli będzie to uzasadnione zmianami sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie.

Do głównych zaleceń należą:

  • częste mycie rąk z użyciem mydła, a w sytuacji braku dostępu do nich, używanie płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
  • stosowanie odpowiednich zasad ochrony podczas kaszlu i kichania: zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
  • zachowanie bezpiecznej (co najmniej 1 metr) odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę
  • użycie masek ochronnych jest zalecane jedynie w stosunku do osób, które mają objawy chorobowe (kaszel) oraz w przypadku personelu medycznego wykonującego czynności zawodowe w bliskim kontakcie z pacjentami prezentującymi objawy chorobowe (kaszel); nie zaleca się stosowania masek ochronnych w innych sytuacjach, w szczególności na zajęciach dydaktycznych, w komunikacji miejskiej itp.
  • skorzystanie z pomocy medycznej, jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu.

Członkowie społeczności GUMed, u których wystąpią łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowali do ww. krajów, proszeni są o stosowanie podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i – jeśli to możliwe – pozostanie w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Wskazane jest, aby każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dniach przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2, telefonicznie skontaktowała się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WWSE w Gdańsku, ul. Dębinki 4, 80-211 Gdańsk, tel. 605-602-195).

Jeżeli w ciągu 14 dni po powrocie z ww. krajów wystąpią objawy takie jak: wysoka gorączka, kaszel i duszności, należy zgłosić się (w miarę możliwości nie transportem publicznym) do:
Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 18, tel. 58 341 40 41
lub
Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni, tel. 58 699 85 78

Zaleca się również sprawdzanie aktualnych informacji zamieszczanych na stronach internetowych: www.gov.pl/koronawirus oraz https://gis.gov.pl/aktualnosci/ zawierających m.in. podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi oraz zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego (SARS-CoV-2).

Ponadto informujemy, że została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.



Przydatne linki:

Pismo okólne Rektora GUMed z 3 marca 2020 r. w sprawie odwołania zajeć klinicznych na bloku operacyjnym (73 KB)