24.01.2020
Sesja pielęgniarska 22 Gdańskich Spotkań Kardiochirurgicznych zgromadziła przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego w Europejskim Centrum Solidarności 17 stycznia br.
Bartosz Pryba, student I roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo wygłosił pracę pt. „Wpływ European Nursing Students Association na rozwój pielęgniarstwa”, którą przygotował pod kierunkiem dr Renaty Piotrkowskiej z Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego. Zwracał w niej uwagę na proces rozwoju umiejętności studentów na kierunku pielęgniarstwo w całej Europie, znaczenie promocji zawodu pielęgniarki i pielęgniarza oraz kampanię Nursing Now prowadzoną przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na całym świecie. To ważne, zwłaszcza, że decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek ICN (od ang. International Council of Nurses) rozpoczynający się 2020 rok został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej. Kampania jest prowadzona we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia WHO (World Health Organization) i jest związana z 200 rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale. Dr Katarzyna Lewandowska zaprezentowała wyniki badań dotyczące jakości snu u pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii. Szczególną uwagę zwróciła na czynniki determinujące sen u pacjentów. Pozostali prelegenci to mgr Katarzyna Pietrzak oraz mgr Żaneta Słoma.
Na zakończenie Sesji pielęgniarskiej pracownicy Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala GUMed, studenci kierunku pielęgniarstwo i uczestnicy konferencji jako wyraz solidarności i dumy z wykonywanego zawodu wspólnie stanęli do zdjęcia z logiem kampanii Nursing Now rozpoczynając tym samym obchody Roku Pielęgniarki i Położnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stanowią one okazję do wzmocnienia pozycji pielęgniarek i położnych i podkreślenia ich roli w działaniach mających na celu sprostanie wyzwaniom zdrowotnym XXI wieku. Pielęgniarki stanowią na całym świecie ponad połowę wszystkich pracowników medycznych i odpowiedzialne są za tworzenie i realizację priorytetów zdrowotnych w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.