StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020Tradycyjna wiecha zawisła n...

Tradycyjna wiecha zawisła na budynku A Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed

24.01.2020

Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) zgodnie z harmonogramem realizuje największą inwestycję – budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN). W ramach drugiego etapu prac powstał budynek A oraz łącznik do Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Inwestycja osiągnęła stan surowy i tradycyjnym zawieszeniem wiechy zakończył się etap prac konstrukcyjnych. Uroczystość odbyła się 23 stycznia 2020 r. na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Smoluchowskiego 17. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz GUMed – rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska i kanclerz Marek Langowski, dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (UCK) na czele z dyrektorem naczelnym Jakubem Kraszewskim, pracownicy Uczelni i Szpitala zaangażowani w realizację inwestycji, kierownicy jednostek, które zyskają siedzibę w nowej lokalizacji, a także wykonawcy – Grupa ERBUD SA, projektanci z pracowni Arch-Deco w Gdyni oraz firmy podwykonawcze.

– To już jest najnowocześniejszy szpital w Polsce, który służy najlepszej uczelni medycznej w kraju oraz mieszkańcom Pomorza – podkreślił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała. – Kompleks stanowi unikatowe centrum naukowo-badawcze, stwarzające zupełnie nowe warunki do realizacji innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów z zakresu nauk medycznych.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18. Budynek D będzie połączony łącznikiem z budynkiem C. Ze względu na konieczność relokacji części klinik z wyburzanych obiektów, budowa CMN została podzielona na dwa etapy. Realizacja pierwszego przypadała na lata 2015-2018 i objęła budynki B, C i D; w ramach drugiego etapu powstał budynek A (lata 2018-2020). Łączna kubatura Centrum Medycyny Nieinwazyjnej wynosi 378 009 m3,, z czego budynek A to 140 803 m3. W nowej lokalizacji swoją siedzibę będą miały następujące jednostki: Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Kliniczne Centrum Kardiologii z zespołem pracowni elektrofizjologicznych i kardiologii interwencyjnej; Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Neurologii Dorosłych, w tym Centrum Udarowe; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Geriatrii; Dział Obrazowania; Archiwum i Administracja UCK. Jednostki kliniczne będą dysponowały bazą liczącą 270 łóżek.

– Nowa infrastruktura znacząco poprawi warunki hospitalizacji naszych pacjentów, jak również zwiększy komfort pracy – mówił dyrektor UCK Jakub Kraszewski. – W nowych przestrzeniach z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu będziemy mogli stosować metody i standardy medyczne, które dzisiaj są niemożliwe do zastosowania. Przez cały rok 2020 będą trwały prace nad elewacją, a także roboty wykończeniowe wewnątrz budynku.

– W ramach zaplanowanych na rok bieżących prac zostaną wykonane ścianki działowe, posadzki oraz wszystkie roboty instalacyjne (CO, CW, elektryczne, wentylacyjne, kanalizacyjne, niskoprądowe) potrzebne do funkcjonowania budynku – mówi Marek Langowski, kanclerz GUMed. – Przewidywany koszt to około 110 mln zł.

Jeśli zaplanowane zadania uda się zrealizować w terminie, w pierwszym kwartale 2021 r. Uczelnia chciałaby przekazać budynek UCK do zasiedlenia. Po przeniesieniu jednostek do CMN zburzone zostaną budynki 7 i 8, natomiast budynek nr 9, w którym obecnie mieści się administracja Szpitala, pozostanie w gestii dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Fot. Paweł Sudara, GUMed