StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020W Radiu Gdańsk o hiperchole...

W Radiu Gdańsk o hipercholesterolemii rodzinnej

19.12.2019

fot. Sylwia Mierzewska, UCK
fot. Sylwia Mierzewska, UCK
fot. Sylwia Mierzewska, UCK
fot. Sylwia Mierzewska, UCK
fot. Sylwia Mierzewska, UCK
fot. Sylwia Mierzewska, UCK

Na antenie Radia Gdańsk wyemitowano 12 grudnia br. nagraną wcześniej w budynku CMI, audycję na temat hipercholesterolemii rodzinnej. Z ekspertami: prof. dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, ordynatorem Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK oraz dr. n. med. Krzysztofem Chlebusem, koordynatorem Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej rozmawiała Joanna Matuszewska.

Specjaliści opowiadali o podwyższonym poziomie cholesterolu, którego przyczyna ukryta jest w genach. Hipercholesterolemia rodzinna nie daje żadnych lub prawie żadnych objawów. Choroba ta występuje także u dzieci.

– Naszymi pacjentami są najczęściej dzieci szczupłe, z dobrymi nawykami żywieniowymi, niewiedzące, że mają podwyższony poziom cholesterolu. Jedyne, co może wzbudzić nasze podejrzenia, to dramatyczny wywiad rodzinny. Udar lub zawał w bardzo młodym wieku (nawet 30, 40 lat), który wystąpił wśród najbliższej rodziny – mówiła prof. Myśliwiec.

Podobnie sytuacja wygląda u pacjentów dorosłych:

– Niezależnie od tego, jak zdrowo żyją nasi pacjenci, mają znacznie podwyższony poziom cholesterolu, dużo powyżej średniej, a to oznacza, że nieustannie narażeni są na zwiększone odkładanie złogów cholesterolu w naczyniach – dodał dr Krzysztof Chlebus, podkreślając, że również u dorosłych pierwszym objaw może być drastyczny – wspominany udar lub zawał.

Jak sobie radzić z tą chorobą i gdzie szukać pomocy? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji na stronie https://radiogdansk.pl/audycje-rg/badz-zdrow/item/103488-wysoki-cholesterol-moze-miec-nawet-noworodek-nieleczony-grozi-zawalem-i-udarem-w-mlodym-wieku-relacja-ze-spotkania-w-uck https://radiogdansk.pl/audycje-rg/badz-zdrow/item/103488-wysoki-cholesterol-moze-miec-nawet-noworodek-nieleczony-grozi-zawalem-i-udarem-w-mlodym-wieku-relacja-ze-spotkania-w-uck

Więcej na temat hipercholesterolemii rodzinnej na stronie http://hipercholesterolemia.com.pl

Spotkanie było częścią cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”, organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.