19.12.2019
Na antenie Radia Gdańsk wyemitowano 12 grudnia br. nagraną wcześniej w budynku CMI, audycję na temat hipercholesterolemii rodzinnej. Z ekspertami: prof. dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, ordynatorem Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK oraz dr. n. med. Krzysztofem Chlebusem, koordynatorem Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej rozmawiała Joanna Matuszewska.
Specjaliści opowiadali o podwyższonym poziomie cholesterolu, którego przyczyna ukryta jest w genach. Hipercholesterolemia rodzinna nie daje żadnych lub prawie żadnych objawów. Choroba ta występuje także u dzieci.
– Naszymi pacjentami są najczęściej dzieci szczupłe, z dobrymi nawykami żywieniowymi, niewiedzące, że mają podwyższony poziom cholesterolu. Jedyne, co może wzbudzić nasze podejrzenia, to dramatyczny wywiad rodzinny. Udar lub zawał w bardzo młodym wieku (nawet 30, 40 lat), który wystąpił wśród najbliższej rodziny – mówiła prof. Myśliwiec.
Podobnie sytuacja wygląda u pacjentów dorosłych:
– Niezależnie od tego, jak zdrowo żyją nasi pacjenci, mają znacznie podwyższony poziom cholesterolu, dużo powyżej średniej, a to oznacza, że nieustannie narażeni są na zwiększone odkładanie złogów cholesterolu w naczyniach – dodał dr Krzysztof Chlebus, podkreślając, że również u dorosłych pierwszym objaw może być drastyczny – wspominany udar lub zawał.
Jak sobie radzić z tą chorobą i gdzie szukać pomocy? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji na stronie https://radiogdansk.pl/audycje-rg/badz-zdrow/item/103488-wysoki-cholesterol-moze-miec-nawet-noworodek-nieleczony-grozi-zawalem-i-udarem-w-mlodym-wieku-relacja-ze-spotkania-w-uck https://radiogdansk.pl/audycje-rg/badz-zdrow/item/103488-wysoki-cholesterol-moze-miec-nawet-noworodek-nieleczony-grozi-zawalem-i-udarem-w-mlodym-wieku-relacja-ze-spotkania-w-uck
Więcej na temat hipercholesterolemii rodzinnej na stronie http://hipercholesterolemia.com.pl
Spotkanie było częścią cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”, organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.