StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020WOŚP zagra również dla gdań...

WOŚP zagra również dla gdańskiej neurologii dziecięcej

16.12.2019

WOSp_-_mazurkiewicz.jpeg
WOSp_-_mazurkiewicz1.jpeg

Przygotowania do 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszyły pełną parą. W 2020 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wesprze dziecięcą medycynę zabiegową.

– Najogólniej mówiąc – zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji – czytamy na stronie WOŚP.

Prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK, szpitala GUMed, będąca jednocześnie prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, 13 listopada 2019 r. uczestniczyła w spotkaniu z Jurkiem i Lidią Owsiakami, podczas którego dyskutowano, w jaki sposób można wesprzeć również neurologię dziecięcą. Nagrano także post reklamowy dla Orkiestry promujący tę dziedzinę medycyny. Wzięła w nim udział profesor Mazurkiewicz-Bełdzińska.

– My, lekarze neurolodzy, bardzo dziękujemy Orkiestrze, że zauważyła narastające problemy chorób neurologicznych u dzieci i postanowiła wspomóc nas w niezbędny do diagnostyki i leczenia sprzęt, bo prawidłowa i szybko postawiona diagnoza nadal będzie najważniejsza – mówi prof. Mazurkiewicz-Bełdzińska. – Czas to mózg – to stwierdzenie nigdzie nie jest tak istotne, jak w przypadku neurologii dziecięcej. Schorzenia neurologiczne są bardzo częste. Najczęstsza choroba przewlekła, jaką jest padaczka, dotyczy ponad 2% dzieci, w znakomitej większości dobrze leczona prowadzi do całkowitego wyleczenia. W ostatnich latach progres w terapii chorób do tej pory nieuleczalnych jest niebywały. Przykładem jest rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, wiele chorób metabolicznych. Leczenie niektórych do tej pory nieuleczalnych schorzeń będzie się zmieniać, dając nadzieję na wyleczenie lub przynajmniej zatrzymanie postępu choroby.

Neurologia dziecięca to dziedzina zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego dzieci i młodzieży. Pacjentami oddziałów i poradni neurologii dziecięcej są dzieci w wieku od urodzenia do 18 roku życia, z różnymi chorobami zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi, w których główny lub jeden z objawów dotyczy układu nerwowego.