StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020Nagroda za pracę o telereha...

Nagroda za pracę o telerehabilitacji hybrydowej

12.12.2019

Na zdjęciu od lewej: dr hab. Dominika Szalewska (GUMed), dr n. med. Piotr Orzechowski (Instytut Kardiologii w Warszawie), dr hab. Renata Główczyńska (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Na zdjęciu od lewej: dr hab. Dominika Szalewska (GUMed), dr n. med. Piotr Orzechowski (Instytut Kardiologii w Warszawie), dr hab. Renata Główczyńska (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Dr hab. Dominika Szalewska, kierownik Kliniki Rehabilitacji GUMed wraz z zespołem ekspertów z całej Polski została nagrodzona za pracę dotyczącą telerehabilitacji hybrydowej podczas Kongresu American Heart Association w Filadelfii (USA), który odbył się w dniach 15-16 listopada 2019 r.

Nagroda została przyznana za pracę pt. “Hybrid Telerehabilitation and Telecare is More Efffective Than Usual Care in Improving Peak Vo2 and 6-Minute Walk Distance but is Not Associated With Reduction of 24-Months Mortality Except in the Most Experienced Center – Result of the First Randomized, Prospective, Open-Label, Parallel Group, Controlled, Multi-Center – Telereh-Hf Study”.

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna pozwala na nadzorowanie i realizowanie kompleksowej rehabilitacji na odległość dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych. Jej pierwszy etap jest realizowany w szpitalu lub ambulatorium, gdzie przeprowadza się ocenę kliniczną pacjenta i wykonuje badania umożliwiające zaplanowanie optymalnego procesu terapeutycznego.

Pacjent jest następnie edukowany o planowanym leczeniu i rehabilitacji. Chory jest wyposażany w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga) i uczy się jego obsługi. Dowiaduje się, jaki zaplanowano dla niego trening fizyczny i uczestniczy w treningu szkoleniowym. Kolejny etap pacjent realizuje w domu – wykonuje zalecone ćwiczenia pod zdalną kontrolą.

Projekt TELEREH-HF prowadziło konsorcjum sześciu instytucji: Instytut Kardiologii w Warszawie, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny i partner przemysłowy firma Pro-PLUS SA, przy współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.