29.04.2009
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej AMG wzięli udział w I Regionalnym Zjeździe Rodzin Serduszkowych we Wdzydzach Kiszewskich, organizowanym przez Fundację „Serce Dziecka” im. Diny Radziwiłłowej. Spotkanie odbyło się w dniach 18-19 kwietnia.
W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt rodzin, głównie z Pomorza, ale były także osoby z Niemiec i z Wielkiej Brytanii. Dla wszystkich uczestników zjazdu studenci z Koła Medycyny Ratunkowej przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przebiegało w pogodnej atmosferze pomimo chłodnej aury panującej na dworze. Studenci „rozgrzewali” uczestników podczas zajęć praktycznych, a organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje, takie jak ognisko, występ kapeli kaszubskiej oraz zwiedzanie wdzydzkiego skansenu.
Współpraca SKN Medycyny Ratunkowej i Fundacji „Serce Dziecka” trwa już ponad 2 lata. Pierwszy kurs odbył się w 2007 roku we współpracy z Kliniką Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca AMG. Kurs trwał kilka dni i obejmował zagadnienia rozpoznawania stanu zagrożenia życia u dzieci oraz naukę umiejętności pierwszej pomocy w stanach nagłych, z uwzględnieniem specyfiki populacji dzieci ze schorzeniami układu krążenia. Rodziny dzieci z wadami serca odczuwają potrzebę uczenia się podstawowych czynności ratujących życie. Często towarzyszy im niepewność, jak zachować się w sytuacji, kiedy nagle u ich dziecka pojawi się zakłócenie w funkcjonowaniu układu krążenia. Do niedawna nie było ratunku dla tych dzieci, dziś dzięki osiągnięciom dynamicznie rozwijającej się kardiochirurgii dziecięcej, z powodzeniem leczone są nawet najcięższe wady serca. Pomimo tego wiele dzieci pozostaje pod opieką kardiologiczną do końca życia, a banalna infekcja może być niekiedy dla tych dzieci ciężkim zagrożeniem zdrowia. Świadomość różnego rodzaju zagrożeń powoduje, że rodziny rozumieją konieczność ciągłego powtarzania algorytmów ratunkowych i doskonalenia swoich umiejętności podczas ćwiczeń na fantomach.