Sukces naukowca GUMed

5.12.2019

Dr hab. Krystyna Pieńkowska
Dr hab. Krystyna Pieńkowska

Dr hab. n. farm. Krystyna Pieńkowska z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

Nagroda została przyznana za realizację dwóch projektów grantowych „Badanie interakcji pomiędzy siloksanami (silikonami) a strukturą ludzkiej skóry jak również ocena ich skutków”, na który dr hab. n. farm. Krystyna Pieńkowska otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach Konkursu OPUS 16 oraz „Badanie zdolności penetracji i przenikania niskocząsteczkowych polisiloksanów (silikonów) przez skórę ludzką”, który był realizowany w latach 2014-2017, także z funduszy NCN w ramach konkursu OPUS 6.

Obecny interdyscyplinarny projekt realizowany jest we współpracy naukowej farmaceutów i fizyków z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej oraz Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Laboratorium Optroniki Instytutu Technologii Mechanicznej Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej oraz Zakładu Badań Strukturalnych i Fizyki Medycznej Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie

Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostają organizacje, jednostki i zespoły badawcze oraz osoby, które realizują innowacyjne projekty z wykorzystaniem funduszy w ramach programów unijnych, krajowych oraz ze środków własnych, a w swojej działalności naukowej, także podstawowej, promują innowacyjne rozwiązania, które mogę mieć wpływ na zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki.

Nominacje i przyznawanie nagród odbywa się pod patronatem między innymi: Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Urzędu Patentowego RP, Krajowego Punktu Kontaktowego programów Badawczych UE, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji.

Partnerem Merytorycznym Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej, zaś organizatorem Centrum Inteligentnego Rozwoju.

Wręczenie nagród odbyło się 28 listopada 2019 r. w Uniejowie podczas 4 Forum Inteligentnego Rozwoju. Misją Forum jest identyfikacja możliwości komercyjnego wykorzystania wyników badań naukowych, wiedzy oraz kompetencji polskich badaczy, jak również tworzenie platformy nawiązywania kontaktów pomiędzy naukowcami a środowiskiem społeczno-gospodarczym, potencjalnymi klientami, inwestorami lub partnerami biznesowymi.