StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020Unikatowe symulatory w Gdań...

Unikatowe symulatory w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

21.11.2019

Otwarcie Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej
Otwarcie Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej

Pierwsze w kraju Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej oficjalnie rozpoczęło działalność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uroczyste otwarcie wraz z prezentacją zakupionego w ramach projektu sprzętu odbyło się 21 listopada br. Obecni byli m.in. Małgorzata Zadorożna, p.o. dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki Ministerstwa Zdrowia, Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej, Marta Fijołek, opiekun merytoryczny projektu z Ministerstwa Zdrowia oraz partnerzy z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego – prof. Cezary Kępka, zastępca dyrektora, prof. Hanna Szwed, kierownik II Kliniki Choroby Wieńcowej i dr Patrycjusz Stokłosa, kierownik Pracowni Echokardiografii w Klinice Wad Nabytych Serca.

Prezentacja sprzętu Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej
Prezentacja sprzętu Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej

– Gdy ja studiowałem i uczyłem się zawodu, takich szkoleń nie było – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, kardiolog. – Teraz lekarze mogą wszystko przećwiczyć przed kontaktem z pacjentem. To jak nauka latania w symulatorze lotów. Można też przeanalizować zabieg, który się przeprowadziło, aby sprawdzić, czy się go wykonało w sposób optymalny. Tu chodzi nie tylko o kształcenie nowych specjalistów, ale też o podnoszenie kwalifikacji obecnej kadry medycznej oraz utrzymanie zdolności, kwalifikacji i umiejętności.

Pracownie Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed wyposażone są w sześć fantomów do badań echokardiograficznych nieinwazyjnych, tzw. przezklatkowych oraz mało inwazyjnych, przezprzełykowych oraz jednego fantomu do badań serca i naczyń wieńcowych, wykonywania koronarografii (inwazyjnego badania serca), angioplastyk, czyli mechanicznego poszerzania zwężonych tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca, a nawet wszczepiania zastawek serca bez otwierania klatki piersiowej.

– Fantomy pozwalają nauczyć się właściwie reagować w rozmaitych sytuacjach. Żadna z polskich uczelni medycznych nie kształciła dotąd specjalistów kardiologów za pomocą symulacji – dodaje prof. Marcin Fijałkowski, koordynator Centrum. – Nasze Centrum pozwala przećwiczyć bardzo skomplikowane procedury w warunkach symulacyjnych, zanim przyjdzie lekarzom je realizować w sytuacji realnego zabiegu na sali operacyjnej.

Prof. Miłosz Jaguszewski przy fantomach Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej
Prof. Miłosz Jaguszewski przy fantomach Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej

Partnerem projektu jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, który jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności oraz ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce. – Centrum symulacji w Warszawie rusza w grudniu – mówi prof. Cezary Kępka, zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. – Jest ogromne zainteresowanie takimi kursami. W tej chwili kształcą się kardiolodzy, ale chcemy poszerzyć ofertę o kursy przede wszystkim dla kardioanestezjologów oraz zabiegowców czy naczyniowców, którzy będą wykonywali zabiegi w klatce piersiowej czy na naczyniach.

Szkolenia dla lekarzy zostały zorganizowane w ramach trzech modułów: echokardiografii przezprzełykowej, kardiologii interwencyjnej oraz szkoleń z tzw. diagnostyki podstawowej w stanach zagrożenia życia (Point of Care).

Kurs z badania przezprzełykowego jest podstawowy oraz zaawansowany. Fantomy pokazują po kolei prawidłowe projekcje obrazujące anatomię serca i jeżeli kursant uzyska projekcję zbliżoną do ideału, może ją zatwierdzić, jeżeli nie, to tak długo musi ją powtarzać aż ją wykona poprawnie. Wtedy przechodzi do kolejnej. Fantomy mają też różne choroby, które również musi uwzględnić lekarz podczas badania. Bardziej zaawansowany kurs echokardiografii przezprzełykowej uczy obrazowania trójwymiarowego i różnych skomplikowanych patologii. Kurs Point of Care adresowany jest do początkujących echokardiografistów. Mogą oni badać przez klatkę piersiową, następnie dostają przenośny echokardiograf do szpitala, w którym na co dzień pracują, mogą nagrywać badania i weryfikować z tym czego się nauczyli na szkoleniu. Mają również zapewnione trzy godziny konsultacji tych badań z trenerem. Szkolenia na taką skalę nie ma nigdzie w Europie.

W sumie przeszkolonych ma być przeszkolonych 900 lekarzy z całej Polski w dwóch centrach – Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie. Zajęcia są dwudniowe, na sześciu fantomach może jednocześnie szkolić się 20 kursantów.

Szkolenia są organizowane w ramach projektu „Podniesienie jakości wysokospecjalistycznego kształcenia podyplomowego w zakresie kardiologii” finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020. Budżet projektu, który oprócz szkoleń zakładał także zakup specjalistycznego sprzętu wynosi ponad 10 mln zł.

Trójmiejskie media o otwarciu Centrum:
TVP3 Gdańsk Panorama
Dziennik Bałtycki
Radio Gdańsk