Innowacyjnie w GUMed

4.11.2019

P.Sudara_-_EIT_dz.1_-_09.jpg
EIT_Health_Logo_3_png.png

Dziewiętnastu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zostali podzieli losowo na 5 interdyscyplinarnych zespołów wzięło udział w konkursie na innowację medyczną EIT Health Innovation Days. Wydarzenie zorganizowało Centrum Transferu Technologii GUMed w dniach 28-29.10.2019 r. w ramach projektu EIT Health, w którym Gdański Uniwersytet Medyczny pełni rolę Regional Innovation Scheme. Każdy z zespołów przez dwa dni warsztatowe pracował nad pomysłem na innowację medyczną z zakresu tematycznego z ang. Bringing Care Home.

Wydarzenie otworzył rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marcin Gruchała oraz p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii dr Katarzyna Waligóra-Borek. Gościem, który opowiedział na wstępie o organizacji EIT Health i sieci Alumni Network była Ewa Guzek z EIT Health InnoStars North Eastern Europe. Zasady konkursu i jego przebieg wyjaśniła dr n. med. Martyna Wesserling z Centrum Transferu Technologii.

Pierwszego dnia uczestnicy po prezentacjach dotyczących ścieżki sukcesu dwóch startupów tj. Holoroad (Magdalena Derebecka) oraz Qpony (Marcin Lenkiewicz) zostali przeprowadzeni przez proces Design thinking ze wsparciem mentora głównego Michała Misztala ze Startup Academy oraz mentorów wspierających tj. Agaty Ciesielskiej trenerki ze Strefy Startup Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, managera innowacji Tomasza Kabaty ze startupu GP4Research oraz Marcina Lenkiewicz współzałożyciela Qpony, a także Dariusza Wiśniewskiego managera stosunków międzynarodowych w Brainscan.

Uczestnicy po konsultacjach z mentorami mieli również okazję skonfrontować swoje pomysły z pacjentami ze Stowarzyszenia Re-Misja oraz pielęgniarkami z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego: Agnieszką Augustyniak oraz Iloną Brzozowską.

Drugiego dnia odbyły się warsztaty z Pitchingu, podczas których zespoły przygotowywały się do prezentacji przed jury konkursowym i poznały tajniki wystąpień publicznych. Studenci i doktoranci wykazali się dużą dozą innowacyjności wykorzystując wszelakie materiały warsztatowe w celu wykreowania gotowego produktu.

Pięć grup zaprezentowało się przed jury w składzie: Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prof. dr hab. Jacek Bigda – prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed, prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański – pełnomocnik rektora ds. internacjonalizacji i innowacji Politechniki Gdańskiej, dr hab. med. Michał Pikuła – zastępca kierownika Studiów Doktoranckich Wydziału Lekarskiego GUMed, dr Tomasz Szymczak – prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Marcin Lenkiewicz – członek Zarządu firmy Qpony.

Gotowe rozwiązania przedstawione przez uczestników wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród członków jury. W zaledwie dwa dni pięć grup wygenerowało pomysły głównie na aplikacje mobilne, które dotyczą problemów związanych z depresją, dawkowaniem leków przez osoby starsze, dehydratacją czy gromadzeniem historii leczenia pacjenta.

Po obradach jury ogłoszono trzy zwycięskie zespoły. Nagrodę główną otrzymała grupa o roboczej nazwie Power Rangers, w skład której wchodzili: Shan Ali (student V roku kierunku lekarskiego GUMed), Marzena Urban (studentka IV roku kierunku lekarskiego GUMed) oraz Judyta Borchet (doktorantka psychologii UG). Zdobywcy pierwszej nagrody przedstawili aplikację My QR, która ma dać pewność pacjentom, a zwłaszcza podróżnym i odwiedzającym wielu specjalistów, że otrzymują najlepszą możliwą opiekę zdrowotną, a ich lekarz najbardziej wiarygodne informacje do postawienia diagnozy. Moja QR gromadzi historię choroby pacjenta w bezpieczny i całkowicie anonimowy sposób. Jest to dwustronny system obejmujący zarówno pacjenta, jak i lekarza oraz posiada usługę tłumaczenia, dzięki czemu dokumentacja medyczna może być dostępna dla lekarzy w ich ojczystym języku, bez względu na to, czy przebywasz na urlopie w Tajlandii, czy we Włoszech. Laureaci pierwszego miejsca otrzymali zaproszenie na wydarzenie Winners Event, które odbędzie się 1 grudnia w Paryżu i na którym będą mieli możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed zwycięzcami z całej Europy.

EIT Health Innovation Days to wydarzenie cykliczne, które odbywa się w tym roku w 31 lokalizacjach w całej Europie wśród partnerów i regionalnych ośrodków innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w ramach komponentu EIT Health.

Działanie to ma przyczyniać się do podnoszenia umiejętności przedsiębiorczych oraz społecznych wśród studentów i doktorantów, ale przede wszystkim do kreowania współpracy na poziomie interdyscyplinarnym w zakresie innowacji medycznych. Formuła warsztatów w formie hackatonu pozwala uczestnikom na kreowanie pomysłów w losowych grupach, w których ważny jest element zaskoczenia oraz zróżnicowanie pod względem kompetencji.

EIT Health Innovation Days w GUMed to świetna okazja do współpracy przedstawicieli różnych środowisk akademickich na poziomie międzynarodowym i możliwość konfrontacji pomysłów w dziedzinie life science.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. Marcina Gruchały, rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wilde oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr. hab. Jerzego Piotra Gwizdały.

EIT_RIS_Color_(Update).png
EU_flag_tagline.png