Dr Maciej Grzybek z grantem dla projektu BioRodDis

28.10.2019

Maciej_Grzybek.jpg

Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej został laureatem w konkursie BiodivERsA Call 2018 współorganizowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

bioroddis.png

Projekt BioRodDis – Zarządzanie bioróżnorodnością w lasach i miejskich terenach zielonych: wpływ efektu rozmycia i amplifikacji na mikrobiom gryzoni i choroby przenoszone przez gryzonie, będzie realizowany we współpracy z zespołami z Francji, Belgii, Niemiec, Irlandii.

Zrozumienie zależności pomiędzy bioróżnorodnością dzikiej przyrody a chorobami odzwierzęcymi (zoonozami) w świetle zachodzących zmian klimatycznych stanowi znaczące wyzwanie dla naukowców i jest kluczowe dla podejmowania działań zmierzających do świadomego i rozsądnego zarządzania ekosystemami. Projekt ma na celu sprostanie temu wyzwaniu poprzez analizę ekologii chorób przenoszonych przez gryzonie żyjących w lasach i miejskich terenach zielonych w centralno-zachodniej Europie. Projekt ma na celu:

  • analizę wpływu koinfekcji na epidemiologię chorób przenoszonych przez gryzonie,
  • wykrycie i ocenę interakcji między mikrobiomem jelitowym gryzoni, a ich podatnością na czynniki zakaźne,
  • ocenę wpływu czynników społeczno-ekonomicznych na narażenie ludzi na choroby odzwierzęce,
  • analizę zmienność bioróżnorodności w czasie.

Odławiając gryzonie i prowadząc kompleksowe badania czynników odzwierzęcych i mikrobiomu, zostanie utworzona aktualna, otwarta baza danych oraz mapy występowania patogenów przenoszonych przez gryzonie żyjące w środkowo-zachodniej Europie.

Założeniem projektu jest dostarczenie dowodu na to, że wspólne strategie między programami zdrowia publicznego i ochrony przyrody mogą pomóc w zapobieganiu występowania i szerzenia się patogenów odzwierzęcych.

Kierowana przez dr. Grzybka część projektu otrzymała finansowanie w wysokości 933 848 zł, a łączna suma projektu to 1 123 930 Euro.



projekt_UE.png