Porozmawiali o operacjach serca

19.09.2019

RG_01_fot.Sylwia_Mierzewska_5.jpg
RG_01_fot.Sylwia_Mierzewska_7.jpg

Dr Dariusz Jagielak, kardiochirurg i Klaudia Urban, pielęgniarka oddziałowa z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed byli gośćmi wrześniowej audycji w ramach projektu „Bądź zdrów bez kolejki”. Spotkanie, które odbyło się w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK, poświęcone było operacjom serca i opiece nad pacjentem kardiochirurgicznym.

Podczas audycji eksperci GUMed opowiedzieli o metodach wykonywania zabiegów kardiochirurgicznych, które coraz częściej przeprowadzane są coraz mniej inwazyjnymi dla pacjenta technikami.

RG_01_fot.Sylwia_Mierzewska_8.jpg
RG_01_fot.Sylwia_Mierzewska_9.jpg

– Wyróżniamy tutaj zabiegi przezcewnikowe, w których jako drogę dostępu wykorzystujemy najczęściej nakłucie tętnicy udowej lub żyły udowej oraz zabiegi z małego dostępu. W tej grupie mamy zabiegi wykonywane z małego nacięcia klatki piersiowej – tłumaczył dr Jagielak.

W gronie pacjentów operowanych kardiochirurgicznie znajdują się najczęściej osoby w wieku podeszłym. Dzięki małoinwazyjnym zabiegom zdecydowanie szybciej przebiega ich rekonwalescencja.

– Pacjenta w dobrej kondycji po operacji jak najszybciej się ekstubuje, czyli wyciąga się rurkę z drzewa oskrzelowego. Następnego dnia przychodzi rehabilitant i chory jest uruchamiany – opowiadała Klaudia Urban, pielęgniarka oddziałowa.

RG_01_fot.Sylwia_Mierzewska_11.jpg

Rozmówcy opowiadali również o metodach leczenia wadliwych zastawek serca. Każdorazowo stosuje się metody dedykowane konkretnemu pacjentowi, by zapewnić mu optymalną terapię.

Cała audycja dostępna jest na stronie radiogdansk.pl.

Cykl „Bądź zdrów bez kolejki” organizowany jest wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. To autorski projekt, który został zainicjowany w 2017 r. Jego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Fot. Sylwia Mierzewska