StartUczelniaKalendarium wydarzeń"Tropimy choroby genetyczne...

"Tropimy choroby genetyczne" – spotkanie w ramach projektu "Zdolni z Pomorza"

Najbliższe spotkanie w ramach projektu Zdolni z Pomorza będzie dotyczyło genetyki, chorób genetycznych i cech dymorficznych. Wykład będzie składał się z dwóch tematów:

  1. Krótki przegląd chorób genetycznych i cech dysmorficznych
  2. Powiązana genetyki z różnymi dziedzinami nauki – historia i geografia.

Natomiast na ćwiczeniach uczniowie będą mieli za zadanie rozpoznać chorobę uwarunkowaną aberracją chromosomową na podstawie uzyskanych obrazów chromosomów metafazowych, a następnie porównać swoją pracę z wykonaną przez program komputerowy do analizy cytogenetycznej. Uczestnicy będą mieli również możliwość prześledzenia i samodzielnie wykonania niektórych procedur diagnostyki chorób jednogenowych, od uzyskania DNA do interpretacji wyniku badania. Zapoznają się z nowoczesnym sprzętem i metodami diagnostyki molekularnej, opartymi np. na sekwencjonowaniu następnej generacji (NGS).

Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 października 2019 roku o godzinie 8.30 w sali seminaryjnej Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej na VIII piętrze w budynku Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1.

Po wykładzie odbędą się ćwiczenia w tym samym budynku w salach dydaktycznych Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej, Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1.

Kontakt: zdolnizpomorza@gumed.edu.pl

Czas i miejsce:

19.10.2019

8:30-14:30

Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1