E-boat Bootcamp na GUMed

11.09.2019

1-_DSC9669.jpg
1-_DSC9639.jpg
1-_DSC9648.jpg
1-_DSC9692.jpg

Uczestnicy programu akceleracyjnego E-boat Bootcamp 2019 w ramach EIT Health gościli na GUMed 8 września br. Organizatorem wydarzenia było Centrum Transferu Technologii.

12 startupów z całej Europy, w tym jeden z Polski, które zostały zakwalifikowane do projektu, w pierwszej jego fazie wzięło udział w serii szkoleń na platformie e-learningowej. Kolejnym wyzwaniem postawionym przed uczestnikami jest hackaton po Morzu Bałtyckim z pięcioma przystankami w: Gdańsku, Kłajpedzie, Rydze, Sztokholmie oraz Tallinie. Rejs potrwa dwa tygodnie.

W Gdańsku w Centrum Medycyny Inwazyjnej członkowie startupów mieli możliwość spotkać lekarzy, inwestorów, pacjentów oraz przedstawicieli firm i organizacji pozarządowych z Pomorza. Zgromadzonych gości przywitała p.o. dyrektor Centrum Transferu Technologii dr Katarzyna Waligóra-Borek. Wydarzenie poprowadziła dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba – kierownik projektu.

Pierwszą prelegentką była Tiago Zhao badaczka User Experience z Lobster Ink Technologies, która opowiedziała o procesie projektowania zorientowanego na użytkownika. Następnie Anna Miller z Inkubatora Starter wygłosiła prelekcję na temat pomorskiego rynku dla startupów. Przedstawiła zgromadzonym gościom szereg możliwości współpracy oraz rozwoju, także dla zagranicznych firm.

Kolejny ważny punkt w programie stanowiły prezentacje: dr. inż. Bartosza Kunki, prezesa Zarządu Assistech Ltd. na temat C-Eye, nowoczesnego systemu, który śledzi ruch gałek ocznych, a także prezesa Zarządu dr. n. farm. Piotra Merksa o Lekolepkach – specjalistycznych etykietopiktogramach firmy Piktorex. Prelegenci opowiedzieli o uwarunkowaniach polskiego rynku, drodze produktu do sukcesu oraz rozwoju biznesu na rynku międzynarodowym.

Po przerwie dr inż. Monika Lamparska-Przybysz z Polpharma SA nakreśliła perspektywy współpracy dużej firmy ze startupem i pokazała możliwości rozwoju małego oraz średniego przedsiębiorstwa z gigantem polskiego rynku farmaceutycznego. Ostatnim prelegentem była Magdalena Misuno, prezes Stowarzyszenia Re-Misja. Opowiedziała o problemach, z którymi borykają się pacjenci z chorobami reumatycznymi w Polsce.

W ostatniej części wydarzenia uczestnicy programu – 12 startupów z całej Europy zaprezentowało swoje produkty podczas krótkiej prezentacji audiowizualnej w formie pitchingu. Po wystąpieniu każdego z reprezentantów firm, panel lekarzy w składzie: dr Krzysztof Chlebus, dr Janusz Kabata oraz lek. med. Wanda Kabata, a także panel inwestorów: dr inż. Monika Lamparska-Przybysz (Polpharma SA), Tomasz Gabryś (Alfabeat) i Jarosław Parzuchowski (Interizon) oraz panel pacjentów, w którego skład wchodzili członkowie Stowarzyszenia Re-Misja na bieżąco oceniali rozwiązania aplikacyjne. W trakcie dyskusji ze strony panelistów pojawiło się wiele cennych uwag dla twórców aplikacji, które ci wykorzystają przy modyfikacji swojego produktu.

Po wydarzeniu odbyła się uroczysta kolacja w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie startupy miały możliwość porozmawiania z panelistami i wymiany dobrych praktyk, a także nakreślenia perspektyw współpracy w przyszłości.

Projekt akceleracyjny E-boat Bootcamp 2019 jest realizowany przez EIT Health we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Uniwersytetem w Tartu, Instytutem Badawczym Szwecji RISE. Partnerami projektu są Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika w Kownie oraz Uniwersytet Riga Stradins.

Więcej informacji na: https://www.eithealth.eu/e-boat

EIT_Health_vs_EU_1.jpg
GUMED_CTT_logo_kolor.jpg