Otwarcie Banku Mleka w UCK

5.09.2019

bank_mleka_fot.Sylwia_Mierzewska_(17).jpg
bank_mleka_fot.Sylwia_Mierzewska_(19).jpg
bank_mleka_fot.Sylwia_Mierzewska_(26).jpg
bank_mleka_fot.Sylwia_Mierzewska_(36).jpg
bank_mleka_fot.Sylwia_Mierzewska_(38).jpg

Mleko matki to najlepszy pokarm dla nowo narodzonych dzieci. 4 września 2019 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu GUMed odbyło się oficjalne otwarcie Banku Mleka. Z pokarmu skorzystało już 15 noworodków.

Klinika Neonatologii UCK, która rocznie przyjmuje ok. 2500 noworodków, poszerza swoją działalność o Bank Mleka, stanowiący znakomite dopełnienie opieki okołoporodowej. Banki, otwierane na całym świecie, dają szansę karmienia mlekiem naturalnym mamom, które z przyczyn losowych, choroby lub przyjmowanych leków nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka.

– Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko własnej mamy. Oczywiście najlepiej, gdy jest podane od razu po ściągnięciu lub bezpośrednio z piersi. Jeśli nie ma takiej możliwości, noworodek, a w szczególności wcześniak, powinien otrzymać mleko kobiece z Banku Mleka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. To mleko przebadane, pasteryzowane, optymalne składem. Z tej możliwości skorzystało już u nas 15 noworodków – mówi dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii, w strukturach której powstał Bank Mleka.

Mimo że Bank Mleka dopiero został oficjalnie otwarty, aktywnie wspiera go swoim pokarmem już 7 kobiet. Zanim jednak ich mleko trafi do małych pacjentów, jest poddawane wnikliwej analizie, aby spełniało wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

W inicjatywę stworzenia Banku Mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu GUMed włączyła się ogólnopolska Fundacja Banku Mleka Kobiecego, której misją jest promowanie w środowisku medycznym oraz wśród rodziców idei dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Fundacja współpracuje z ekspertami z dziedziny neonatologii, fizjologii żywienia, doradcami i konsultantkami laktacyjnymi, bierze czynny udział w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (ang. EMBA).

– Dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Ministerstwa Zdrowia udało się nam zakupić niezbędny do wyposażenia Banku sprzęt o wartości ponad 1 mln złotych. Pokarm, który mogą dzięki temu dostać przedwcześnie urodzone dzieci, to szansa dla nich na lepszy start – mówi Izabela Drążkowska, koordynator Banku Mleka.

– Otwarcie Banku Mleka to świetna okazja, by jednocześnie uroczyście otworzyć Klinikę Neonatologii UCK w nowej lokalizacji. W lutym przenieśliśmy się z historycznego szpitala przy ul. Klinicznej do nowo wybudowanego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, w którym na naszych pacjentów czekają wyjątkowo komfortowe warunki – dodaje dr Iwona Domżalska-Popadiuk.

W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25 tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj ok. 10% wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny.

fot. Sylwia Mierzewska