Prof. Marek Niedoszytko z grantem na badania

13.06.2019

Marek_Niedoszytko.jpg

Profesor Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii GUMed otrzymał grant Naukowej Fundacji Polpharmy za projekt “Badanie znaczenia procesów epigenetycznych w patogenezie mastocytozy nadzieją na znalezienie nowych możliwości terapeutycznych”. Celem projektu jest odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy u chorych na mastocytozę istnieje związek pomiędzy zmianami epigenetycznymi i objawami choroby. Czy istnieją markery epigenetyczne choroby?
  2. Czy istnieje związek zmian epigenetycznych z odpowiedzią na stosowane dotychczas leki?
  3. Czy możliwym jest zastosowanie leków wpływających na procesy epigenetyczne w leczeniu mastocytozy.

Odpowiedź na dwa pierwsze pytania umożliwią badania, które będą prowadzone u chorych na mastocytozę, pozwolą zbadać zmiany epigenetyczne, związek z odpowiedzią na leki i ewentualne zmiany epigenetyczne. Badania na liniach komórkowych pozwolą na ocenę odpowiedzi mastocytów na związki będące potencjalnymi lekami wpływającymi na procesy epigenetyczne.

– Spodziewamy się, że w wyniku badania określone zostaną zmiany epigenetyczne u chorych na mastocytozę w korelacji z czynnikami środowiskowymi takimi jak: palenie papierosów, zaburzenia odżywiania, stosowana dieta, współwystępowanie alergii, narażenie na polichlorowane bifenole, zaburzenia hormonalne. Wyniki tych badań mogą pozwolić na identyfikację markerów epigenetycznych choroby. Ostatecznie zbadana zostanie możliwość zastosowania leków wpływających na procesy epigenetyczne w leczeniu mastocytozy – tłumaczy prof. Niedoszytko.

Mastocytoza jest chorobą wywołaną rozrostem komórek tucznych (mastocytów). Objawy związane są z uporczywymi zmianami skórnymi (pokrzywką barwnikową), ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi i licznymi objawami związanymi z uwalnianiem mediatorów tych komórek, osteoporozą, objawami hematologicznymi związanymi z niewydolnością narządów naciekanych przez zmienione komórki jak szpik, wątroba, śledziona.

Choroba leczona jest przez lekarzy alergologów, dermatologów i hematologów. Jak dotychczas nie wiemy dlaczego choruje na nią coraz więcej osób. U większości z nich dochodzi do mutacji w genie kinazy tyrozynowej i innych genach związanych z rozwojem komórek tucznych. W ostatnich latach opisywane jest oddziaływanie środowiska z naszym genomem za pomocą tzw. mechanizmów epigenetycznych, które wpływają na regulację funkcji genów, zaburzenia ich naprawy, powodowanie niestabilności genomu. Dotychczas mamy mało danych w tym zakresie u chorych na mastocytozę.