StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Radiolodzy z USA gościli w ...

Radiolodzy z USA gościli w GUMed

12.06.2019

IMG_4320.JPG

Na zaproszenie prof. Edyty Szurowskiej, prorektor ds. klinicznych GUMed światowej klasy radiolodzy: prof. Claudia Henschke i prof. David Yankelevitz z Mount Synai Hospital w Nowym Jorku odwiedzili Gdańsk. W dniach 6-8 czerwca br. Profesorowie byli uczestnikami 42 Zjazdu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, natomiast 11 czerwca br. spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności z prezydentem Lechem Wałęsą. W rozmowach uczestniczył zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej lek. Adam Sudoł oraz rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska.

Profesorowie Claudia Henschke i David Yankelevitz są wynalazcami współczesnej metody badań przesiewowych raka płuca. Jako pierwsi na świecie w 1992 roku zastosowali do tych badań niskodawkową tomografię komputerową. Badanie to wykonuje się bez podawania kontrastu dożylnego, w bardzo krótkim czasie (7-15 sekund), a dawka promieniowania zaabsorbowana przez pacjenta jest 10 razy mniejsza niż dawka zaabsorbowana przy zwykłej tomografii.

Po 20 latach prac nad wprowadzeniem tej metody w 2011 roku wykazano, że jej zastosowanie zmniejsza umieralność na raka płuc o 20% dzięki możliwości wczesnego wykrycia raka płuca. Badanie wykonuje się wśród palaczy, stanowiących grupę osób szczególnie zagrożonych zachorowaniem na ten nowotwór.

W 2015 roku wprowadzono to badanie jako dostępne w ramach ubezpieczenia w USA. W Polsce takie badania odbywają się od 2009 roku w Gdańsku. Ich realizatorem jest Katedra i Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, kierowana przez prof. Witolda Rzymana. Od września br. wprowadza się ogólnopolski pilotażowy program badań przesiewowych raka płuca w Polsce.

Wydaje się, że jest to jedyna metoda dająca możliwość wykrycia raka płuca we wczesnym stadium choroby. Warto nadmienić, że rak płuca jest najbardziej śmiertelnym nowotworem złośliwym na świecie.