Złoty medal Chóru GUMed

Złoty medal Chóru GUMed

4.06.2019

fot. Darek Giers
fot. Darek Giers

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyśpiewał Złoty Medal na 47 Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr Svátky Písní w Ołomuńcu (Czechy).

Podczas konkursu zaprezentowały się 34 zespoły chóralne z 9 krajów, między innymi z Czech, Polski, Kanady, Malezji czy Turcji. Nasz zespół wystąpił w kategorii chórów mieszanych z trudnym, bardzo zróżnicowanym repertuarem. Oprócz występu konkursowego chórzyści wzięli udział w warsztatach emisyjno-interpretacyjnych z przewodniczącym jury, znanym kompozytorem i dyrygentem, Branko Starkiem z Chorwacji.

Po kwietniowym sukcesie Chóru GUMed na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, po raz kolejny nagrodzono pracę zespołu. To już drugie złoto dla Chóru GUMed pod kierunkiem nowego kierownika artystycznego i dyrygenta – dr. Błażeja Połoma – ale po raz pierwszy na konkursie zagranicznym.

Chór nie zamierza jednak osiąść na laurach. Jeszcze przed przerwą wakacyjną czeka zespół ciężka praca nad kolejnymi projektami, której efekty będzie można podziwiać już jesienią. W dniach 2-3 listopada br. wykonany zostanie po raz pierwszy w Polsce utwór Lux Aeterna na chór i orkiestrę symfoniczną współczesnego amerykańskiego kompozytora Mortena Lauridsena. Następnie odbędzie się premiera nowej płyty chóru z piosenkami gdańszczanina Henryka Hubertusa Jabłońskiego. Na grudzień zaś zaplanowany jest koncert polskich kolęd w napisanych specjalnie dla Chóru GUMed w aranżacjach na chór, orkiestrę smyczkową i fortepian.