StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/201913 Ogólnopolska Konferencja...

13 Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna

27.05.2019

13OKPO_mini.png

“Psychoonkologia w onkologii – Onkologia w psychoonkologii – 25 Lat psychoonkologii w Polsce” – pod takim hasłem odbyła się 13 Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna. Wydarzenie zostało zorganizowane w Hotelu Mercure Stare Miasto w dniach 17-18 maja br.

Historia psychoonkologii w Polsce od 25 lat jest nierozerwalnie związana z Akademią Medyczną w Gdańsku, a później z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Od chwili powstania w 1992 r. Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (PTPO) miało siedzibę w murach Uczelni – przez pierwsze 5 lat w Katedrze Psychiatrii AMG, a przez następne 20 lat (do chwili obecnej) w Zakładzie Medycyny Paliatywnej Katedry Medycyny Rodzinnej GUMed. Od 22 lat z inicjatywy PTPO ukazuje się najważniejsze branżowe czasopismo naukowe “Psychoonkologia” (do chwili obecnej ukazało się 51 numerów).

Konferencję rozpoczęły wykłady wygłoszone przez wieloletnią prezes PTPO i pierwszego kierownika Zakładu Medycyny Paliatywnej AMG prof. Krystynę de Walden-Gałuszko “Historia psychoonkologii w Polsce” oraz prof. Tita Albrehta ze Słoweńskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego “Innovation as an alternative to bridge the gaps in psycho-oncological care”. W gronie wykładowców obecni byli czołowi polscy onkolodzy, m.in. prof. Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, prof. Rafał Dziadziuszko z GUMed oraz dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii z Centrum Onkologii w Warszawie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się sesje poświęcone leczeniu bólu, jakości życia chorych. Ożywioną dyskusję wzbudził temat problemów seksualnych pacjentów po przebytych chorobach nowotworowych.

W wydarzeniu wzięło udział około 250 uczestników polskich i zagranicznych (Słowenii, Litwy, Białorusi, Ukrainy) – lekarzy, psychologów, pielęgniarek, wolontariuszy, osób duchownych, zainteresowanych problemami psychologicznymi w onkologii, medycynie paliatywnej czy opiece paliatywno-hospicyjnej. Podczas sesji plenarnych zaprezentowano 45 wystąpień ustnych, a w sesji plakatowej 17 plakatów naukowo badawczych.

Organizatorami Konferencji byli: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Liga Walki z Rakiem, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Zakład Medycyny Paliatywnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie ptpo.org.pl/13okpo.

Materiały konferencyjne (9,77 MB)