21.05.2019
Tak wielu ciężarnych kobiet w Centrum Medycyny Inwazyjnej jeszcze nie było. I nikogo to raczej nie zaskoczyło, ponieważ tym razem w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” była okazja porozmawiać ze specjalistami, dla których ciąża nie stanowi tajemnic. Ze słuchaczami Radia Gdańsk rozmawiali prof. Krzysztof Preis, kierownik Katedry Perinatologii i Kliniki Położnictwa GUMed oraz Jakub Pietrzak z Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego, koordynator Traktu porodowego. Spotkanie prowadziła Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk.
Ciąża i poród to jeden z najbardziej emocjonujących wydarzeń w życiu kobiety. Gdy przyszła mama po raz pierwszy zostaje postawiona w tej wyjątkowej sytuacji ma wiele pytań. Nieocenionym źródłem wiedzy są specjaliści z GUMed, którzy opowiadali m.in. o tym o co ciężarna powinna zadbać, by zapewnić swojemu dziecku właściwy rozwój i zdrowie, czym jest diagnostyka prenatalna, na czym polegają badania inwazyjne, jakie są możliwości rozpoczęcia leczenia dziecka jeszcze przed porodem oraz czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne. Oprócz pytań zainteresowane Panie miały możliwość zwiedzenia Kliniki oraz Traktu porodowego.
Równie interesująca dla Pań była szkoła rodzenia, od niedawna funkcjonująca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, która zaprasza do udziału w zajęciach od 24 tygodnia ciąży. Kurs powinien zostać zakończony na 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Szczegółowe informacje o Uniwersytecie dla Rodziców znajdują się tutaj.
Całą audycję można wysłuchać na stronie radiogdansk.pl.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd: anestezjolodzy, ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, onkolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy, otolaryngolodzy, torakochirurdzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.