StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Tydzień Bibliotek w Bibliot...

Tydzień Bibliotek w Bibliotece GUMed

16.05.2019

Już po raz 16 Biblioteka Główna GUMed włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2019 roku), tym razem odbywającego się pod hasłem #biblioteka. Popularny w mediach społecznościowych symbol hasztagu pozwala grupować informacje w Internecie, podobnie jak robią to biblioteki, które coraz odważniej eksplorują i zagospodarowują cyfrowy świat.

Z tej okazji 10 maja br. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z ciekawymi gośćmi. Zebranych przywitała dyrektor mgr inż. Anna Grygorowicz. Wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć o wybitnym naukowcu, jakim był zmarły 9 maja br. rektor prof. dr hab. Roman Kaliszan. Dyrektor Grygorowicz zwróciła uwagę na promowanie Biblioteki poprzez użycie znaku ”#”. To sygnał dla użytkowników, że w swojej działalności stosujemy nowoczesne rozwiązania i śledzimy kolejne trendy w komunikacji, dzięki czemu ułatwiamy internautom dotarcie do oferowanych przez nas usług i zasobów, a także organizowanych wydarzeń, takich jak to właśnie spotkanie.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty Zadbaj o swój kręgosłup w pracy! prowadzone przez Monikę Gwardzik – magister fizjoterapii, absolwentkę GUMed, autorkę i współautorkę książek z zakresu masażu leczniczego, specjalistkę medycyny sportu i instruktorkę fitness. Bibliotekarze oraz zaproszeni goście dowiedzieli się, że niektóre krzywizny są jak najbardziej potrzebne i otrzymali wiele cennych wskazówek i propozycji ćwiczeń, które pomogą im w zachowaniu prawidłowej postawy.

Następnie odbyła się rozmowa z lek. Pauliną Łopatniuk, autorką bloga i fanpejdża Patolodzy na klatce (nagroda w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz książki Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak? Można było się przekonać, że patomorfologia potrafi być fascynująca, a dla autorki stanowi najwspanialszą specjalizację w medycynie. Wyjątkowo intrygujące były też ciekawostki związane z prowadzeniem bloga i internetowym hejtem. Miłym akcentem było stwierdzenie autorki, że Biblioteka na co dzień pomaga jej w pracy.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w nietypowej akcji bookcrossingu w ciemno Zbadaj mnie, zanim ocenisz! Wybierali spośród specjalnie przygotowanych na tę okazję książek, nie znając jednak ani okładek, ani tytułów. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Goście chętnie oglądali też wystawę Sue Ryder – życie dla ludzi poświęconą związanej z Polską brytyjskiej działaczce charytatywnej, której fundacja przyczyniła się do powstania około 80 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych w kilkunastu państwach Europy, Azji i Afryki. W Polsce działa 30 takich obiektów.

Po raz kolejny odbywała się Wielka Zbiórka Książek Fundacji Zaczytani.org, która pozwala stworzyć nowe biblioteki przy szpitalach i hospicjach dla dzieci młodzieży i dorosłych. Czytelnicy nie zawiedli i kolejne książki pojawiły się w punkcie zbiórki.