Tajemnice z muzealnej półki

8.05.2019

ryc._1a.jpg

Marek Aureliusz pisał w „Rozmyślaniach” – „Jak wszystko znika szybko: w świecie sami ludzie, w czasie i wspomnienia o nich!”. Świat uczelni, tak często i chętnie określany mianem mikrokosmosu jest doskonałym przykładem prawdziwości refleksji wielkiego myśliciela. W pośpiechu codziennych obowiązków, skupieniu uwagi na realizacji zadań, wszystko to, co pozornie niepotrzebne odsuwane jest w głąb świadomości, z czasem znikając zupełnie.

ryc._2a.jpg
ryc.3.jpg

W ostatnich tygodniach Muzeum GUMed wzbogaciło się o kolejne ciekawe obiekty. Każdy z nich to osobna opowieść, fragment historii Uczelni, losów ludzi, dziejów nauki. Wydobyte z zakamarków piwnic, schowków, wnętrza przepastnych szaf nabierają nowych znaczeń. Niekiedy wystarczy delikatnie je oczyścić by dostrzec ukryte pod warstwą kurzu piękno przedmiotów, metryczkę urządzenia, za którą kryje się historia ostatnich dziesięcioleci. Przedmioty przywodzą wspomnienia osób – niegdyś znanych, spotykanych codziennie na korytarzach Szpitala, w laboratoriach i audytoriach. Profesorów, asystentów, pracowników administracji i studentów. Przełożonych i Kolegów. Osób, które odchodzą, znikają. Najpierw ze świata, a potem stopniowo z pamięci. Fotografie wykonywane podczas spotkań z okazji kolejnych rocznic uzyskania dyplomu potwierdzają bezwzględność upływu czasu. Twarze coraz dojrzalsze i pokryte zmarszczkami, a sylwetki przygarbione, jakby mniejsze. I wreszcie coraz łatwiejsze obejmowanie w kadrze wszystkich uczestników spotkania.

Odchodzenie ze świata, z pamięci. Muzealna półka która chroni, przechowuje, udostępnia. Tajemnice GUMed.

W kolejnym odcinku „Tajemnic z muzealnej półki” artefakty, obiekty z czasów minionych. Bliskich i dalekich zarazem.

  1. Kamera firmy Kodak wykorzystywana przez prof. Fryderyka Pautcha, kierownika Zakładu Biologii AMG w latach 1947-1982. Model Cine Kodak B B, wykorzystywał 16 mm taśmę filmową, produkowany od 1928 r. i modernizowany w kolejnych latach. Kamera została przekazana do Muzeum przez prof. Janusza Limona.
  2. Ultrasonoechokardiograf EKG 3-10, wyprodukowany przez Zakłady Techpan, około 1974 r., wykorzystywany m.in. w Klinice Kardiologii Dziecięcej AMG. Egzemplarz przekazany do Muzeum przez Henryka Kunickiego.
  3. Jeden z wielu zeszytów, w których prof. Jerzy Dybicki sporządzał notatki z najnowszych publikacji naukowych. Datowany na lata 1964/63. Przekazany do Muzeum przez Jerzego Dybickiego jr.