Porozmawiali nie tylko o boreliozie

1.05.2019

fot. Sylwia Mierzewska UCK
fot. Sylwia Mierzewska UCK
fot. Sylwia Mierzewska UCK
fot. Sylwia Mierzewska UCK
fot. Sylwia Mierzewska UCK
fot. Sylwia Mierzewska UCK

Dr hab. Tomasz Smiatacz i dr Maria Hlebowicz z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego byli gośćmi kolejnej audycji z cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”. Tematem spotkania, które odbyło się 15 kwietnia br. w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej była borelioza i inne choroby odkleszczowe. Specjaliści GUMed wyjaśnili m.in. jakie są ich możliwe objawy i metody leczenia.

‒ Borelioza to choroba, którą leczy się antybiotykami. Inne metody nie działają ‒ mówił dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.

Rozmowa dotyczyła również trudności związanych z diagnostyką tych schorzeń, które obecnie stanowią jedną z grup chorób zawodowych o najszerszym zasięgu na terenie naszego kraju. Lekarze mówili, że po leczeniu pierwszej fazy boreliozy, objawiającej się rumieniem w miejscu ukąszenia, w organizmie pacjenta mogą przez nawet 10 lat utrzymywać się przeciwciała.

‒ Jednak nie świadczą one o aktywnej chorobie, a o tym że pacjent wykształcił mechanizmy obronne przeciwko chorobie. Wiele osób źle interpretuje ten wynik i uważa, że nadal ma boreliozę, a leczenie było nieskuteczne ‒ wyjaśniała dr Maria Hlebowicz.

Choroba u około połowy pacjentów znika po antybiotykoterapii. Jak tłumaczyła dr Hlebowicz, kolejna połowa w ciągu kilku miesięcy może mimo leczenia wejść w drugą fazę boreliozy, którą leczy się również antybiotykami, ale podawanymi dożylnie. Również ta faza jest całkowicie wyleczalna.

Specjaliści Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnili również jak można się zarazić boreliozą, czy choroba przenosi się z człowieka na człowieka, czy sens ma wielomiesięczne podawanie antybiotyków oraz dlaczego, mimo leczenia wiele osób może odczuwać rozmaite dolegliwości.

Gościem spotkania był Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. Tomasz Augustyniak wskazywał, że w ostatnich kilku latach liczba przypadków boreliozy na Pomorzu wzrosła prawie dziesięciokrotnie. W 2018 roku zachorowało ponad 1100 osób.

‒ Zauważamy też, że wiele z nich zachorowało po ukąszeniu przez kleszcza nie w środku lasu, ale np. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym ‒ mówił Tomasz Augustyniak.

Relacja ze spotkania dostępna jest na radiogdansk.pl.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, onkolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy, otolaryngolodzy, torakochirurdzy, anestezjolodzy, urolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.