StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Wystawa prezentująca życie ...

Wystawa prezentująca życie i działalność Sue Ryder

10.04.2019

MSR_plakat_A4.jpg

W holu Biblioteki Głównej GUMed można od 4 kwietnia br. obejrzeć wystawę „Sue Ryder – życie dla ludzi” zorganizowaną we współpracy z Muzeum Sue Ryder w Warszawie. Przedstawia ona postać brytyjskiej wolontariuszki i działaczki charytatywnej, założycielki międzynarodowej fundacji, a także polskiej Fundacji Sue Ryder, niosącej pomoc osobom bezdomnym, chorym i niepełnosprawnym. Sue Ryder przyczyniła się do powstania około 80 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych w kilkunastu państwach Europy, Azji i Afryki, nazywanych Domami Sue Ryder. W Polsce działa 30 takich obiektów.

Miłość Sue Ryder do Polski zaczęła się podczas II wojny światowej, w trakcie której służyła w korpusie FANY przy Zarządzie Operacji Specjalnych (SOE). Jej zadaniem było wspieranie cichociemnych przygotowujących się w Wielkiej Brytanii do akcji dywersyjnych w okupowanych przez Niemców krajach. Wtedy zaprzyjaźniła się z wieloma Polakami. Po wojnie zajęła się pomocą ofiarom wojennym, chorym i potrzebującym. Organizowała transporty darów do Polski i wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W 1978 roku Sue Ryder otrzymała od królowej brytyjskiej szlachectwo wraz z wybranym przez siebie samą tytułem „Lady of Warsaw”.

Obecnie Fundacja Sue Ryder w Polsce kontynuuje działalność swojej założycielki, wspierając i rozwijając Domy Sue Ryder. Organizuje zbiórki pieniędzy, koncerty i aukcje dzieł sztuki, prowadzi także sklepy charytatywne. W 2016 roku w Warszawie powstało Muzeum Sue Ryder, które przypomina o działalności tej niezwykłej kobiety, a także propaguje ideę dobroczynności. Zachęcamy do wspierania Fundacji poprzez składanie datków pieniężnych do skarbonki umieszczonej przy wystawie.

Wystawa potrwa do 10 maja 2019 r.