GUMed bez plastiku

GUMed bez plastiku

9.04.2019

DSC01209.JPG
DSC01160.JPG

Gdański Uniwersytet Medyczny dołącza do kampanii „Gdańsk bez plastiku” zainaugurowanej przez władze Miasta. Jej celem jest ograniczenie używania plastiku w trosce o środowisko naturalne i wspieranie postawy proekologicznej. Żeby ułatwić zmianę dotychczasowych nawyków, wypracowano 10 podstawowych zasad, określających jak w prosty sposób zrezygnować lub ograniczyć zużywanie plastikowych toreb, kubków, naczyń czy sztućców zarówno w pracy, jak i codziennym życiu.

DSC01137.JPG

W myśl założeń kampanii nasza Uczelnia będzie prowadzić szereg działań edukacyjnych zmierzających do tego, by pracownicy GUMed zamiast plastikowych butelek z wodą mineralną korzystali ze szklanych bidonów, plastikowe pojemniki na żywność zamienili na słoiki, a na zakupy zabierali siatki materiałowe. Pierwszą próbą wprowadzenia powyższych zaleceń będzie organizowany 12 kwietnia br. „Nauka dla Zdrowia – Dzień Otwarty GUMed”, podczas którego uczestnicy będą korzystać z tekturowych kubków i szklanych butelek z wodą. Ambasadorkami działań są prof. Lidia Wolska, kierownik Zakładu Toksykologii wraz ze Studenckim Kołem Naukowym oraz dr Aleksandra Rutkowska ze spółki GUMed i PG Detoxed.

Podjęte przez Uczelnię działania wpisują się w szeroko zakrojoną kampanię i mają na celu nie tylko ograniczenie ilości plastikowych odpadów, ale przede wszystkim zmniejszenie narażenia pracowników na związki endokrynnie czynne (ED). Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia stałe narażenie ludzi na tę grupę substancji chemicznych, które wskutek podobieństwa w strukturze do naturalnych hormonów mogą zaburzać ich działania, zwiększa ryzyko zaburzeń hormonalnych i chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia płodności, nowotwory hormonozależne (rak piersi, prostaty i jądra).

Często nieświadomi niekorzystnego wpływu na pożywienie i nasze zdrowie, przechowujemy produkty w plastikowych opakowaniach, które uwalniają toksyny do pożywienia. Również w miejscu pracy niemal na każdym kroku jesteśmy narażeni na kontakt z przedmiotami zawierającymi związki endokrynnie czynne. Potwierdziła to ocena narażenia na plastiki, przeprowadzona 26 marca br. wśród pracowników 11 sekcji i biur znajdujących się w budynku rektoratu GUMed. Badanie przeprowadziły dr Aleksandra Rutkowska i dr Aleksandra Konieczna ze spółki Detoxed Home (spin off GUMed i PG), dokonując analizy ryzyka ekspozycji pracowników m.in. na plastyfikatory, takie jak ftalany, nonylfenol, a także dodatki do plastików jak bisfenole (BPA, BPS), wykorzystywane powszechnie w przedmiotach codziennego użytku.

Członków społeczności GUMed gorąco zachęcamy do włączenia się do akcji. O kolejnych inicjatywach podejmowanych przez pracowników i studentów naszej Uczelni będziemy informować na bieżąco.