„Nie dajcie się złapać!” – akcja studentów GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019„Nie dajcie się złapać!” – ...

„Nie dajcie się złapać!” – akcja studentów GUMed

25.03.2019

Paulina Komorowska podczas zajęć z Młodzieżą w 3 LO w Gdyni
Paulina Komorowska podczas zajęć z Młodzieżą w 3 LO w Gdyni
Krzysztof Szaluś w I LO Gdańsk
Krzysztof Szaluś w I LO Gdańsk

Studenci należący do Dermatologicznego Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed rozpoczęli w marcu br. cykl akcji edukacyjnych „Nie daj się złapać” dla młodzieży klas maturalnych liceów ogólnokształcących w Trójmieście, dotyczących profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Powodem zorganizowania akcji stały się niepokojące dane epidemiologiczne notujące wzrost zachorowalności mieszkańców Pomorza na choroby weneryczne. Akcja „Nie daj się złapać” jest, jak dotychczas, największym projektem realizowanym w ramach działalności SKN Dermatologii kierowanym do społeczności Trójmiasta, której pomysłodawcami są studenci VI roku Wydziału Lekarskiego Anna Kisielnicka oraz Adrian Wiśniewski wraz z opiekunami: dr hab. Anetą Szczerkowską-Dobosz i dr Moniką Konczalską z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.

Treść spotkań dotyczyła pięciu najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową: kiły, chlamydialnego zapalenia cewki moczowej, rzeżączki, zakażeń wirusami HPV i HIV oraz zasad ich profilaktyki. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. o etiologii, możliwych sposobach zarażenia się, podstawowych objawach i metodach leczenia tych chorób, a także otrzymali niezbędne informacje w jaki sposób szukać pomocy w razie ich podejrzenia. Podczas specjalnie na tę okoliczność przygotowanej zabawy edukacyjnej „Fakty i Mity” studenci rozwiewali wątpliwości na temat wielu powszechnie panujących nieprawdziwych przekonań o chorobach przenoszonych drogą płciową i odpowiadali na pytania uczniów. Zajęcia odbyły się w czterech Liceach Ogólnokształcących (III LO w Gdyni, III LO w Gdańsku, I LO w Gdańsku, II LO w Sopocie) i zostały poprowadzone przez studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego: Mikołaja Cichonia, Jadwigę Juwę, Paulinę Komorowską, Aleksandrę Korzon, Marcina Kutka, Krzysztofa Szalusia, Martę Taube, Weronikę Trokę, Paulę Walczak, Karolinę Wrzosek, Karolinę Zarańską oraz Natalię Zierke.

Akcja „Nie daj się złapać” jest także szeroko propagowana w mediach społecznościowych jako strona internetowa pod adresem niedajsiezlapac.pl, której autorką jest studentka IV roku Wydziału Lekarskiego Monika Łobaza. Dzięki serii artykułów napisanych pod nadzorem Opiekunek Koła Naukowego przez studentów Annę Płaszczyńską, Roberta Skibińskiego, Pawła Szymańskiego, Paulę Walczak, Zuzannę Witkowską, Karolinę Zarańską oraz Annę Zaryczańską strona dostarcza podstawowych i rzetelnych informacji na tematy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto, strona umożliwia anonimowy kontakt ze studentkami IV i V roku Wydziału Lekarskiego Karoliną Cekałą i Paulą Walczak, które pod opieką lekarzy specjalistów Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed, udzielają odpowiedzi na otrzymane pytania.