Urolodzy GUMed spotkali się ze słuchaczami

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Urolodzy GUMed spotkali się...

Urolodzy GUMed spotkali się ze słuchaczami

22.03.2019

RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_1.jpg
RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_2.jpg

Choroby nerek i układu moczowego były tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”. Ze słuchaczami Radia Gdańsk rozmawiali 11 marca br. w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej prof. Marcin Matuszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii GUMed i lek. Wojciech Piaskowski, specjalista urolog w Klinice. Jak podkreślali specjaliści, około 25 procent wszystkich nowotworów występujących u pacjentów leczą lekarze urolodzy.

RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_3.jpg

- Pacjenci kojarzą zwłaszcza raka prostaty, na którego choruje najwięcej osób – mówił prof. Matuszewski. – W naszej codziennej pracy mamy jednak do czynienia z wieloma nowotworami układu moczowego, w tym m.in. nowotworami pęcherza, prącia, nerek czy jądra. Wszystkie są groźne, ale wcześnie stwierdzone można leczyć.

RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_4.jpg

Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, że niektóre z nowotworów rozwijają się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Co więcej, nie ma jednego charakterystycznego objawu dla wszystkich nowotworów urologicznych.

RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_8.jpg

- Tak jest w przypadku niektórych nowotworów prostaty, które mogą rozwijać się nawet do 10 lat – wyjaśniał lek. Piaskowski. – Szybko stwierdzone można jednak skutecznie leczyć, bo jest na to czas.

RG_3fot.Sylwia_Mierzewska_9.jpg

Całość audycji można wysłuchać na stronie radiogdansk.pl.

Kolejne spotkanie odbędzie się tradycyjnie w poniedziałek, 15 kwietnia w godz. 14-15. W rozmowie na temat boreliozy wezmą udział specjaliści z Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed – dr hab. Tomasz Smiatacz i dr Maria Hlebowicz. Wstęp wolny.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd: anestezjolodzy, ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, onkolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy, otolaryngolodzy, torakochirurdzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK