Doposażenie ośrodka leczenia niepłodności UCK, szpitala GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Doposażenie ośrodka leczeni...

Doposażenie ośrodka leczenia niepłodności UCK, szpitala GUMed

15.03.2019

UMOWA_MZ_UCKwww_(1).jpg

Szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jedyny na Pomorzu referencyjny ośrodek leczenia niepłodności. Umowę na doposażenie „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” podpisali 15 marca br. wiceminister zdrowia Zbigniew Król i dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski. W podpisaniu umowy, w formie elektronicznej – na tablecie, uczestniczyli również prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed i dr hab. Dariusz Wydra, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej GUMed.

– Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu będziemy jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który będzie prowadził tak zaawansowaną diagnostykę i leczenie niepłodności. Wzmacnia to nie tylko pozycję Uczelni i Szpitala, ale również pozwala rozszerzyć działalność dydaktyczną wśród studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – powiedziała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

UMOWA_MZ_UCKwww_(2).jpg

Wartość sprzętu, który ma zostać zakupiony, wynosi ponad milion złotych. Środki przeznaczone zostaną na: aparat USG, tor wizyjny do badań laparoskopowych i histeroskopowych, fotel ginekologiczny oraz system do koagulacji laparoskopowej, których łączna wartość wynosi ponad milion złotych.

– To już kolejna transza środków, które uzyskaliśmy od Ministerstwa Zdrowia. Pierwsza została przeznaczona na sprzęt diagnostyczny, laboratoryjny, druga sfinansuje aparaturę potrzebną do prowadzenia pacjentów, do interwencji – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zostało wybrane jako jeden z ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności, dzięki czemu od połowy 2018 r. realizowany jest tutaj “Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

– Zauważyliśmy lukę czy też niedofinansowanie w aspekcie wspomagania przebiegu ciąży poprzez określone interwencje ginekologiczne. Ciąża normalnie jest stanem fizjologicznym, jednak zdążają się sytuacje, kiedy medycyna powinna pomóc. Liczymy, że jak najwięcej dzieci będzie się rodziło również z ciąż zagrożonych – dodał minister Zbigniew Król.

Oprócz kompleksowej diagnostyki niepłodności, zakłada on objęcie uczestników opieką psychologiczną, jak również niezbędne leczenie operacyjne i zachowawcze. Z programu skorzystało już ponad 80 par, 10 pacjentek zaszło w ciążę.

– Bardzo dziękujemy za pomoc, która niewątpliwie umożliwi nam uzyskanie jeszcze większej ilości ciąż. Co jest istotne z naszej perspektywy, będziemy mogli wciąż realizować program zachowania płodności u pacjentek onkologicznych – komentował dr hab. Dariusz Wydra, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej GUMed.

Głównym celem „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Program jest skierowany głównie do osób, u których występuje problem z niepłodnością, pozostających w związkach małżeńskich lub we wspólnym pożyciu, które wcześniej nie były zdiagnozowane pod kątem niepłodności. W jego ramach planuje się: utworzyć sieć co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności, jak również przeprowadzić szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

fot. Sylwia Mierzewska, UCK