Nagroda „Wizjonerzy Zdrowia 2019” dla prof. Czauderny

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Nagroda „Wizjonerzy Zdrowia...

Nagroda „Wizjonerzy Zdrowia 2019” dla prof. Czauderny

15.03.2019

_MG_7295.JPG

Prof. dr hab. Piotr Czauderna z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, koordynator Sekcji Opieki Zdrowotnej w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP otrzymał Nagrodę Wizjoner Systemu Ochrony Zdrowia 2019 przyznawaną przez tygodnik „Do Rzeczy”. Kapituła doceniła go przede wszystkim za zaangażowanie w prace nad projektowaniem zmian systemowych w polskiej ochronie zdrowia, za prace w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie, m.in. nad strategią onkologiczną, za wkład w prace merytoryczne w ramach debat „Wspólnie dla zdrowia”.

„Wizjonerzy Zdrowia” to nagrody dla osób, które mają odwagę patrzeć w przyszłość. Widzą, że zmiany w polskiej ochronie zdrowia są konieczne, mają odwagę je planować i wprowadzać. W 2019 r. nagrody zostały przyznane w 8 kategoriach. Nagrodę Główną Wizjoner Zdrowia 2019 otrzymał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Kapituła nagrodziła Ministra m.in. za inicjatywę ogólnopolskich debat „Wspólnie dla Zdrowia”, podczas których po raz pierwszy na taką skalę udaje się prowadzić dyskusje nad kształtem i przyszłością opieki zdrowotnej w Polsce.

Nagrodę Wizjonerskie Innowacyjne Rozwiązanie w Medycynie otrzymało Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Nagrodę Wizjoner 2019 Osobowość w Medycynie przyznano prof. Leszkowi Czupryniakowi, wybitnemu specjaliście w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz diabetologii, kierownikowi Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a Nagrodę Wizjoner 2019 Nauka prof. Joannie Chorostowskiej-Wynimko, dyrektor ds. nauki Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Nagrodę Wizjoner-Społecznik otrzymał Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych z Przewlekłą Białaczką Szpikową, jeden z twórców Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. W dziedzinie Wizjonerski Program Edukacyjny i Profilaktyczny nagrodę otrzymał program „STOP UDAROM MÓZGU. I Ty możesz zostać superbohaterem!” Boehringer Ingelheim Polska. Nagrodę Wizja w polskiej medycynie przyznano Fundacji Naukowej Polpharmy.

Kapituła Nagrody Wizjonerzy Zdrowia 2019 zdecydowała również o przyznaniu Nagrody Specjalnej dla prof. Wiesława Jędrzejczaka z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagrody Wizjonerzy Zdrowia 2019 zostały przyznane w czasie konferencji „Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce w latach 2019-2023” zorganizowanej przez tygodnik „Do Rzeczy”. Podczas konferencji odbywały się panele z udziałem lekarzy praktyków, ekspertów systemu ochrony zdrowia, farmakoekonomistów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz organizacji pacjentów.