V Konferencja Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla Zdrowia” w GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019V Konferencja Ogólnopolskie...

V Konferencja Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla Zdrowia” w GUMed

8.03.2019

PANA2276.jpg

Na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się 28 lutego br. spotkanie w ramach ogólnopolskiego programu „Wspólnie dla Zdrowia”, które zgromadziło ekspertów z dziedziny medycyny i zdrowia publicznego. Debatowano na tematy związane ze zdrowiem Polaków, skutecznością leczenia i bezpieczeństwem pacjentów. Głównymi organizatorami debaty „V Konferencja Ogólnopolskiej Debaty Wspólnie dla Zdrowia – Profilaktyka i zdrowie publiczne”. Świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta było Ministerstwo Zdrowia oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

PANA2288.jpg

Debata w Gdańsku miała na celu wypracowanie długoletniej strategii efektywnego wykorzystania środków na opiekę zdrowotną, inwestycji w zdrowie publiczne oraz wykorzystanie kapitału społecznego. W debacie brali udział przedstawiciele głównych instytucji i środowisk zaangażowanych w zdrowie publiczne. Wynikiem debaty ma być dokument nakreślający sposoby najbardziej optymalnego, przyszłego wydatkowania środków na zdrowie.

PANA2361.jpg
PANA2305.jpg

Problematyka jest szczególnie ważna wobec przemian epidemiologicznych dokonujących się obecnie w Polsce. Znaczne zmniejszenie się umieralności, głównie sercowo-naczyniowej, spowodowało wydłużenie życia Polaków oraz starzenie się populacji. Prognozy wskazują na znaczny wzrost w niedalekiej przyszłości liczby osób chorych przewlekle, wymagających opieki i generujących znaczne obciążenia dla systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej. Poprawa leczenia chorób nowotworowych powoduje także, że część chorób, doprowadzających dawniej w krótkim czasie do zgonu, staje się chorobami przewlekłymi, wymagającymi kosztownej terapii. Już dziś musimy myśleć o tym, jak poradzić sobie w przyszłości z tymi problemami, proste zwiększenie nakładów finansowych może nie być wystarczającym rozwiązaniem, konieczne są też zmiany w systemie ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Spotkanie otworzyli: prof. Piotr Czauderna – członek Rady Społecznej cyklu debat Wspólnie dla Zdrowia, minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz rektor GUMed prof. Marcin Gruchała. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr Jens Winther Jensen z Danish Clinical Registries, Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta oraz dr Piotr Bandosz z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, który od 15 lat zajmuje się tworzeniem modeli epidemiologicznych dotyczących zdrowia, szczególnie w zakresie chorób serca i naczyń.

– W prezentacji zatytułowanej Jak wydłużyć życie mieszkańców Polski pokazałem, że za zmianę długości życia Polaków odpowiadała głównie zmiana ich diety w okresie przemian ustrojowych w latach 90. XX wieku – mówi dr Piotr Bandosz. – Zmiana ta spowodowała redukcję przeciętnego stężenia cholesterolu w populacji. Podobne zjawisko wystąpiło zresztą również w Czechach i na Słowacji. Okazuje się jednak, że w naszej diecie nadal można bardzo wiele poprawić, uzyskując dalsze zmniejszenie umieralności spowodowanej chorobą niedokrwienną serca, nawet o jedną trzecią. Najskuteczniejszą metodą osiągnięcia tego celu są strukturalne interwencje populacyjne, których celem jest zmiana środowiska na promujące i normalizujące styl życia. Przykładem takich interwencji są regulacje prawne (np. dotyczące zawartości soli czy izomerów trans- kwasów tłuszczowych w produkowanej żywności) czy fiskalne, jak np. opodatkowanie napojów o wysokiej zawartości cukru. Zaprezentowałem również sukcesy podobnych działań w innych populacja oraz przewidywane przy pomocy modeli epidemiologicznych efekty w naszym kraju.

Sesję poświęconą zdrowiu publicznemu prowadził prof. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN oraz dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W debacie udział wzięli m.in. wiceminister zdrowia Zbigniew Król, główny inspektor sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas oraz krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego prof. Wojciech Hanke.

Kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego GUMed dr hab. Agnieszka Zimmermann brała udział w panelu dyskusyjnym poświęconym edukacji dotyczącej bezpieczeństwa pacjenta. Zakład Prawa Medycznego i Farmaceutycznego odpowiada za przedmiot “Bezpieczeństwo pacjenta” wykładany studentom kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego, a także studentom pielęgniarstwa i położnictwa. Przedmiot ten został wdrożony do curriculum na podstawie wytycznych WHO. Zgodny jest z wymogiem Zalecenia Rady Unii Europejskiej, opublikowanym 9 czerwca 2009 r., w sprawie bezpieczeństwa pacjentów, które rekomenduje uwzględnianie kwestii bezpieczeństwa pacjentów w kształceniu przed- i podyplomowym, podczas stażu oraz w ustawicznym rozwoju zawodowym wszystkich pracowników ochrony zdrowia; a także z Luksemburską Deklarację Bezpieczeństwa Pacjentów, która zaleca wprowadzanie problematyki bezpieczeństwa pacjenta do standardowych programów nauczania profesjonalistów medycznych. GUMed jest jedną z 6 uczelni medycznych, które podjęły się tego wyzwania.

Konferencja w Gdańsku była piątym z kolei spotkaniem w ramach prowadzonej debaty dotyczącej zdrowia Polaków. Wcześniej obradowano w Warszawie, Krynicy Zdrój, Łodzi i Lublinie.

Fot. Paweł Sudara