Ośrodek Transplantacji Wątroby w UCK, szpitalu GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019Ośrodek Transplantacji Wątr...

Ośrodek Transplantacji Wątroby w UCK, szpitalu GUMed

28.02.2019

WATROBA_UCK_8.jpg

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu GUMed powstał Ośrodek Transplantacji Wątroby, w którym wykonano już pierwsze na Pomorzu przeszczepy tego narządu. Program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, był 29-letni mężczyzna kwalifikowany do operacji z powodu marskości wątroby. Zabieg odbył się 18 kwietnia 2018 r. i trwał łącznie 365 minut. Pacjent czuje się dobrze.

27 lutego 2019 r. odbyła się konferencja prasowa, otwierająca Ośrodek Transplantacji Wątroby UCK, w której udział wzięli m.in.: prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Zbigniew Śledziński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed, prof. Krzysztof Zieniewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed, dr Grzegorz Niewiński, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM.

– Transplantacja wątroby to przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania specjalistów wielu dziedzin: internistów, hepatologów, chirurgów ogólnych, transplantologów, nefrologów, gastroenterologów i anestezjologów. Razem z ośrodkiem warszawskim wykonaliśmy już 6 przeszczepów. To duży sukces naszego zespołu – tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

– Przygotowanie programu transplantacji wątroby, które możliwe było dzięki wsparciu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwieńczyło wiele lat nauki, szkoleń i działań o charakterze logistycznym. Ogromne zaangażowanie interdyscyplinarnego zespołu wysokiej klasy specjalistów pozwoliło nam spełnić naszą ogromną ambicję – uruchomić w Gdańsku niezwykle prestiżowy ze względu na trudność zabiegów proces transplantacyjny – dodaje prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Odpowiada m.in. za usuwanie toksycznych związków chemicznych z organizmu. Transplantację wykonuje się w sytuacjach skrajnej niewydolności tego narządu, spowodowaną najczęściej przez: przewlekłe zapalenie wątroby, nowotwory złośliwe i guzy wątroby, marskość wątroby (na tle zakażenia HBV, HCV), ostrą niewydolność wątroby bądź choroby metaboliczne tego narządu (np. choroba Wilsona).

Przeszczep wątroby wiąże się z dużym ryzykiem, wyzwaniem jest tutaj spełnienie wszystkich kryteriów kwalifikacyjnych, np. dopasowanie odpowiedniej wielkości narządu do biorcy. Również czas nie jest sprzymierzeńcem w procesie transplantacji tego narządu – jest go o połowę mniej niż w przypadku przeszczepu nerek. To także duże wyzwanie logistyczne, w którym bierze udział wiele osób, w tym koordynatorzy transplantacyjni. Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przygotowywali się przeszczepu wątroby już od 2015 roku. Lekarze, instrumentariuszki, pielęgniarki biorący udział w transplantacjach wątroby odbyli kilkumiesięczne szkolenia w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza. Na początku kwietnia 2018 r. odbyła się symulacja przeszczepu, dzięki czemu sam proces mógł zostać udoskonalony. Program przeszczepów wątroby w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym koordynowany jest przez prof. Stanisława Hacia.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny – oprócz wątroby przeszczepia się w jednostce serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i od niedawana wyspy trzustkowe. Transplantacje wątroby wykonuje aktualnie 9 ośrodków medycznych w Polsce.