Pierwsza w Polsce trombektomia mechaniczna u dziecka

Pierwsza w Polsce trombektomia mechaniczna u dziecka

25.02.2019

prof. Bartosz Karaszewski
prof. Bartosz Karaszewski

15-latek z udarem mózgu to pierwsze dziecko w Polsce, które przeszło trombektomię. Wykonali ją lekarze z gdańskiego UCK, szpitala GUMed. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym metodę trombektomii mechanicznej zastosowano już u 122 pacjentów.

1 stycznia 2019 roku rozpoczął się pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia leczenia udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii mechanicznej, jednak w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zabiegi te, finansowane wcześniej przez Szpital, wykonuje się już od 2015 roku. Trombektomia daje szansę na powrót do sprawności chorym po najcięższych udarach. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu zatoru lub zakrzepu ze światła naczynia. Kwalifikują się do niego pacjenci z najcięższymi udarami – spowodowanymi ostrą niedrożnością największych tętnic domózgowych i mózgowych. W tej grupie chorych, do czasu wprowadzenia trombektomii, rokowanie było w zdecydowanej większości niekorzystne nawet w przypadku zastosowania tzw. leczenia trombolitycznego (stosowanego w celu „rozpuszczenia” skrzepliny). Udary mózgu u dzieci występują rzadko. 15-letni chłopiec po przeprowadzonym zabiegu czuje się dobrze. Niemalże całkowicie wrócił do sprawności sprzed udaru.

– W zeszłym roku w Klinice Neurologii Dorosłych i Zakładzie Radiologii UCK wykonano także pierwsze w kraju trombolizy i trombektomie mechaniczne w ramach protokołów dla pacjentów o nieznanym lub długim (powyżej 6 godz.) czasie od pierwszych objawów udaru. W takich przypadkach kwalifikacja opiera się na bardziej złożonych algorytmach diagnostycznych kliniczno-neuroobrazowych. W standardowym (6-godzinnym) protokole postępowania zasadniczą rolę odgrywa jakość organizacji wieloetapowego i międzyośrodkowego systemu diagnostyczno-terapeutycznego – mówi prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dorosłych, będący jednocześnie koordynatorem leczenia udarów mózgu metodą trombektomii mechanicznej w UCK dla ośrodków regionu.

Zabiegi wykonywane są w pracowni naczyniowej Zakładu Radiologii (kierownik prof. Edyta Szurowska). Kliniki Neurologii Dorosłych i Rozwojowej (ordynatorzy odpowiednio prof. Bartosz Karaszewski i prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska) podejmują współpracę umożliwiającą włączanie do funkcjonującego w UCK systemu leczenia udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii mechanicznej także pacjentów pediatrycznych.

Udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci dorosłych, a także najczęstszą przyczyną ich trwałego kalectwa. W Polsce choroba dotyka ok. 80 tys. osób rocznie. Pierwsze symptomy udaru to nagle pojawiające się: drętwienie lub osłabienie mięśni jednej strony ciała i asymetria twarzy (opadający kącik ust po jednej stronie), trudności z mówieniem i rozumieniem mowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy i zaburzenia równowagi oraz silny ból głowy. Objawy mogą występować łącznie lub każdy z osobna.

22 lutego 2019 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odbyła się konferencja prasowa poświęcona pilotażowemu programowi trombektomii mechanicznej, w której uczestniczyli: prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii, prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed, dr Tomasz Gorycki, koordynator Pracowni Radiologii Zabiegowej.

Fot. Zbigniew Wszeborowski, GUMed


Fot. Sylwia Mierzewska, UCK