22.02.2019
Dr hab. Anna Żaczek z Zakładu Biologii Komórki Katedry Biotechnologii Medycznej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała grant w konkursie polsko-chińskim ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST).
Finansowanie w wysokości 2 000 000 zł przyznano na projekt „Krążące komórki nowotworowe w medycynie spersonalizowanej – efektywna metoda izolacji, analizy na poziomie pojedynczych komórek i wykorzystania w przewidywaniu odpowiedzi na leczenie” („Highly Efficient Enrichment, Single-cell Analysis, and Drug Screening of Circulating Tumor Cells for Personalized Medicine”).
Projekt dotyczy wykorzystania krążących komórek nowotworowych (ang. CTC) w personalizacji leczenia chorych na nowotwory. Głównym celem jest opracowanie nowej efektywnej metody detekcji CTC, ich wielowymiarowa analiza na poziomie pojedynczych komórek, a także wykorzystanie w przewidywaniu odpowiedzi na leczenie. Projekt zakłada współpracę ośrodków wiodących w swoich regionach w dziedzinie biotechnologii i inżynierii nanomateriałów: Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii oraz Institute of Functional Nano & Soft Materials (FUNSOM) z Uniwersytetu Soochow. Efektem końcowym projektu ma być pakiet rozwiązań pozwalający na bardziej precyzyjne przypisanie terapii indywidualnym chorym, włączając w to zestaw do detekcji CTC i szybki test odpowiedzi na leczenie, oparty na zidentyfikowanych wspólnie w ramach projektu biomarkerach. Projekt wpisuje się w ogólnoświatowe bardzo intensywne badania testujące możliwości zastosowania tzw. płynnej biopsji w nowoczesnej onkologii, zmierzające do poprawy diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory.
W preselekcji do pierwszego polsko-chińskiego konkursu bilateralnego w ramach współpracy polsko-chińskiej ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz z Ministerstwem Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST) złożonych zostało 139 wniosków na łączną kwotę dofinansowania około 233 mln złotych. Finansowanie przyznano 7 projektom.
Dr hab. Anna Żaczek jest absolwentką Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii oraz Studium Medycyny Molekularnej w Warszawie, doktorem nauk biologicznych w zakresie biochemii, doktorem habilitowanym nauk medycznych w dyscyplinie biologia medyczna. Jest autorką ponad 100 prac i doniesień naukowych, recenzentem w czasopismach z listy filadelfijskiej, promotorem kilkunastu prac magisterskich i kilku doktorskich. Kierownik i wykonawca w 16 projektach naukowych, w tym SONATA BIS NCN, LIDER NCBiR, Iuventus Plus MNiSW, Mistrz FNP. Uzyskała stypendium programu TOP500 Innovators, w ramach którego odbywała staż na Uniwersytecie Stanforda. Była absolwentką rocznego programu StarShip pod auspicjami EIT Health, prowadzonego przez University of Coimbra, IESE Business School i Royal Institute of Technology (KTH). Mentorka w programie Girls Go Start Up Academy Fundacji Perspektywy oraz TopMinds Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Głównym przedmiotem jej zainteresowań naukowych jest biologia i diagnostyka molekularna chorób nowotworowych, szczególnie raka piersi.