O sytuacji zawodowej pielęgniarek

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2018/2019O sytuacji zawodowej pielęg...

O sytuacji zawodowej pielęgniarek

21.02.2019

Konferencja „Nasza przyszłość w rękach pracodawców – sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych w województwie pomorskim” zorganizowana przez Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie oraz Akademickie Centrum Karier odbyła się 20 lutego 2019 r. w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza AGN. Otworzyła ją dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku mgr Anna Czarnecka w wystąpieniu „Problemy na rynku pracy” podjęła tematy związane ze wskaźnikami zatrudnienia pielęgniarek i położnych, strukturą wiekową, systemem podnoszenia płac, a także problemem negatywnego kreowania wizerunku pielęgniarek w mediach i opinii społecznej. Mgr Anna Zaremba-Duszota, rzecznik odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych ORPIP w Gdańsku zaprezentowała zasady bezpiecznego wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej.

Na Konferencję przybyli: dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego, Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora ds. usług społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Sylwia Królak, kierownik Działu Zdrowia Gdyńskiego Centrum Zdrowia Urzędu Miejskiego w Gdyni.

W wydarzeniu uczestniczyli pracodawcy z największych podmiotów leczniczych województwa pomorskiego: Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Szpitali Copernicus w Gdańsku, Szpitali Pomorskich, Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku, Szpitala Aresztu Śledczego w Gdańsku, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie oraz ze szpitali w Słupsku, Kościerzynie, Kartuzach, Miastku, Prabutach.

Wystąpienia pracodawców dotyczyły obsady pielęgniarskiej i położniczej w poszczególnych placówkach oraz deficytów, systemu wynagradzania i podnoszenia kwalifikacji, procesu adaptacji zawodowej i wsparcia personelu pielęgniarskiego przez opiekunów medycznych. Szpitale przedstawiły również kierunki rozwoju na najbliższe lata, w tym plany rozbudowy oraz otwarcia nowych oddziałów, bloków operacyjnych czy poradni specjalistycznych. Szpital w Kartuzach oferuje dofinansowanie do studiów niestacjonarnych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo na II0, wielu pracodawców proponuje partycypowanie w kosztach kształcenia podyplomowego.

W AGN dwunastu pracodawców rozstawiło swoje stanowiska informacyjne. Studenci mieli okazję porozmawiać osobiście z dyrektorami ds. pielęgniarstwa lub przedstawicielami działów kadr i zdobyć pierwsze doświadczenia niezbędne w czasie rozmów kwalifikacyjnych.

Sponsorami spotkania było Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.