Pierwsze porody w CMN

Pierwsze porody w CMN

1.02.2019

Ruszył nowy trakt porodowy w Klinice Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 7 lutego br. przyszło na świat pierwsze dziecko w tej lokalizacji – Maja. Pierwszego noworodka powitano oficjalnie 8 lutego razem z Aleksandrą Dulkiewicz, p.o. Prezydenta Miasta Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli również: prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, prof. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa, dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii, Anastasia Kalogridou-Błajet – przełożona pielęgniarek i położnych oraz personel Kliniki Położnictwa i Kliniki Neonatologii.

Podczas tego wydarzenia nie tylko powitano pierwszego noworodka, lecz także ostatnie dzieci urodzone na ul. Klinicznej. Chwilę przed godziną 17 w poniedziałek, kilka godzin po wydawałoby się „ostatnim” Józiu, niespodziewanie przyszły na świat bliźniaki: Kasia i Grześ. Szczęśliwi rodzice wszystkich maluchów otrzymali upominki od przedstawicieli miasta Gdańska, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Cieszę się, że w tym budynku urodziło się już dziewięcioro młodych gdańszczan, albo przynajmniej pomorzanek i pomorzan. Cud życia, któremu możemy towarzyszyć, jest chyba najpiękniejszym przeżyciem. Bardzo dziękuję całemu personelowi medycznemu, położnym, wszystkim, którzy w tej sprawnej przeprowadzce z budynku przy ul. Klinicznej uczestniczyli – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, gratulując jednocześnie dumnym rodzicom. Do gratulacji dołączyli się również pozostali uczestnicy spotkania, podkreślając równie dobrze przemyślany proces przenosin ze szpitala przy ul. Klinicznej.

– Spotykamy się dziś w miejscu wyjątkowym. To nie tylko najnowocześniejszy szpital na Pomorzu, ale również wiodący ośrodek naukowo-badawczy wyposażony w najwyższej klasy aparaturę – dodał prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Życzę, aby wszyscy pacjenci i pacjentki znaleźli tu wysokospecjalistyczną pomoc, a kolejne pokolenia lekarzy, pielęgniarek i położnych mogły się kształcić w tych nowoczesnych budynkach.

Przeprowadzka szpitala to skomplikowany logistycznie proces, który wymaga pewnej reorganizacji w funkcjonowaniu przeprowadzanych Klinik. – Dziękuję wszystkim za cierpliwość i wyrozumiałość, był to moment trudny, wymagający podwójnej, a nawet potrójnej pracy. Dziękuję wszystkim moim pracownikom, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu – podkreślał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. Dzięki tej pracy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne było gotowe na przyjęcie fali pacjentek, które pojawiły się tuż po otwarciu Położniczej Izby Przyjęć.

– Dzięki zapewnieniu sprawnego transportu przez administrację szpitala przewóz pacjentek z Klinicznej potrwał 2 godziny. Cieszymy się, że już ruszyliśmy. Sale porodowe działają, sale operacyjne również. Mamy tutaj dwa łóżka porodowe więcej, a także więcej sal i łóżek dla położnic. Wszystkie sale są tutaj 1 i 2-osobowe, każda wyposażona w łazienkę. Przestrzeń dla pacjentek jest co najmniej dwukrotnie większa, także panie oraz panowie towarzyszący na pewno odczują te komfortowe warunki – komentował prof. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa.

– W tak pięknym obiekcie z nowoczesnym sprzętem dobrze pracować. Dzieci, które się tutaj urodziły, na pewno będą szczęśliwe, że przyszły na świat właśnie w tym obiekcie – podsumowała spotkanie dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii.

fot. Sylwia Mierzewska UCK