Dzień arabski w GUMed

Dzień arabski w GUMed

25.01.2019

Wykład dotyczący Bliskiego Wschodu, pokaz tańca oraz poczęstunek. Za nami Dzień Arabski zorganizowany przez Dział Umiędzynarodowienia Uczelni. Gościem wydarzenia, które odbyło się 24.01.2019 r. była dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki i Językoznawstwa Ogólnego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, która przybliżyła gościom kulturę i zwyczaje regionu.

W GUMed aktualnie studiuje 52 Saudyjczyków, 56 Irańczyków i 22 Irakijczyków.

Kultura arabska nie jest jednolita. Dzieli się na przynajmniej trzy główne części – kulturę mieszkańców miast, kulturę pozamiejską oraz kulturę nomadów, którą reprezentują Beduini. Nie wszyscy Arabowie to muzułmanie i nie wszyscy muzułmanie to Arabowie. Wśród Arabów znacząco przeważają oczywiście wyznawcy islamu, ale zdarzają się też chrześcijanie i judaiści.

Szczególne miejsce w arabskiej kulturze zajmuje rodzina. Arabowie uwielbiają spędzać czas wspólnie, obdarzając członków rodziny godną podziwu czcią. W świecie arabskim duże znaczenie mają herbata i kawa. W Turcji wprowadzono prawo pozwalające kobietom na rozwód z mężem, jeżeli ten nie dostarcza jej wystarczającej ilości kawy. Sama zaś „kawa po arabsku” to nie tylko napój, ale cały rytuał związany z jej przygotowaniem. Zielone ziarna kawowe praży się na patelni, następnie miażdży w miedzianym moździerzu, a następnie dodaje wodę i zaparza np. z dodatkiem kardamonu lub innymi przyprawami. Pije się ją mocną, niesłodzoną, przelaną do filiżanek do zaledwie 1/4 objętości.

Interesy z Arabami bywają bardzo intratne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą z nich jest – najpierw zaufanie, potem biznes. Potencjalni partnerzy w interesach podczas pierwszych spotkań nie rozmawiają w ogóle o pieniądzach czy też ewentualnym wspólnym przedsięwzięciu. Spędzają czas, by lepiej się poznać, nabrać zaufania i dopiero wtedy zadecydować o tym, czy w ogóle przystąpić do negocjacji.