9.01.2019
Bardzo często pisząc o historii GUMed autorzy posługują się dość ogólnym stwierdzeniem dotyczącym zaangażowania pracowników i studentów w rozwój Uczelni. Troska o Alma Mater może przybrać różnorodne formy. Współcześnie zagadnienie to stanowi przedmiot zawodowej, instytucjonalnej troski władz Uniwersytetu, poszczególnych jednostek i organizacji. Niekiedy przybiera postać na pozór spontanicznej, aczkolwiek przemyślanej inicjatywy poszczególnych grup lub osób.
W styczniu 2019 r. obchodzić będziemy 70-lecie chirurgii uniwersyteckiej w Gdańsku, nie tak dawno taki sam jubileusz świętował Oddział Stomatologiczny. Jednocześnie rozpoczynamy nowy rozdział w dziejach GUMed – obowiązywanie Ustawy 2.0, jak i przenosiny do nowoczesnego kompleksu Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, zmieniające w sposób istotny mapę Szpitala.
Tajemnice muzealnej półki, niezmiennie zawieszone pomiędzy starym a nowym, ukazują bogactwo wydarzeń, charaktery i postawy ludzi, fascynujący świat oczywistych na pierwszy rzut oka przedmiotów. Powracamy do przeszłości szukając tego, co nas z nią łączy.
W lipcu 1960 r. prof. Włodzimierz Mozołowski, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Fizjologicznej (dziś Biochemii), a jednocześnie entuzjasta i niestrudzony propagator pracy naukowej przekazał na ręce ówczesnego rektora AMG prof. Mariana Górskiego kolekcję książek, do której dołączył zwięzły list przewodni. Szczęśliwym trafem zachował się on w oryginale i dziś możemy go przypomnieć.
Kolekcję książek z gabinetu Rektora, uzupełnioną o nowsze pozycje, być może jeszcze niekompletną, wciąż jednak uzupełnianą, można oglądać w Muzeum GUMed.
Warto również raz jeszcze zacytować list prof. Mozołowskiego – Będę bardzo rad, jeśli zbiór przyczyni się do uwydatnienia działalności naszej Akademii…. Niezależnie od dat i rocznic, warto dbać o drobiazgi, z jakich składa się uniwersyteckie życie. Być może za kolejnych kilkadziesiąt lat będzie można dzięki temu wrócić do 8 stycznia 2019 r.
Wkrótce opublikowany zostanie nowy numer Biuletynu Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zachęcamy do lektury!
dr Marek Bukowski,
Muzeum GUMed
Każdego 8 dnia miesiąca na stronie internetowej Uczelni ukazuje się artykuł z cyklu Tajemnice z muzealnej półki. W październiku br. wszystkie eksponaty opisane w cyklu zostaną zaprezentowane na wystawie towarzyszącej inauguracji roku akademickiego.