Spotkanie z otolaryngologami w CMI

Spotkanie z otolaryngologami w CMI

14.12.2018

P1220882.jpg
P1220889.jpg

Dr hab. Tomasz Przewoźny i dr hab. Andrzej Skorek z Katedry i Kliniki Otolaryngologii GUMed byli gośćmi kolejnej audycji z cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”. Podczas spotkania, które odbyło się 10 grudnia br. w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej, specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczyli m.in. jakie są objawy zapalenia zatok, czym jest tzw. ucho pływaka oraz jakie dolegliwości mogą spowodować niedosłuch, a nawet utratę słuchu.

P1220918.jpg

– Bóle głowy to oczywiście jeden z głównych symptomów zapalenia zatok – wyjaśniał dr hab. Andrzej Skorek. – Poza tym występuje upośledzenie drożności nosa, źle oddychamy przez nos, nos jest niedrożny w trakcie wysiłku. Oprócz tego możemy mieć oczywiście katar, ale to w pojęciu laryngologicznym dwa różne objawy. Bardzo ważne, zwłaszcza w procesie zapalnym, jest natomiast upośledzenie węchu.

P1220895.jpg

Jak dodał dr hab. Tomasz Przewoźny, o przewlekłym zapaleniu zatok można mówić, jeśli objawy trwają dłużej niż trzy miesiące. Wówczas chory powinien udać się do laryngologa.

P1220902.jpg

– Jeśli mówimy o ostrym zapaleniu zatok to oczywiście tę chorobę może leczyć lekarz pierwszego kontaktu, natomiast do laryngologa powinien zostać kierowany chory, u którego objawy nie ustępują – mówił dr hab. Tomasz Przewoźny.

Rozmowa dotyczyła także możliwości leczenia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w tym m.in. wszczepiania implantu ślimakowego. Głównymi wskazaniami do zastosowania implantów ślimakowych u chorych jest głuchota lub głęboki niedosłuch odbiorczy przy braku korzyści z aparatów słuchowych. W procesie kwalifikacji chorego do implantacji ślimakowej uczestniczy zespół złożony z logopedy, psychologa, audiologa, radiologa, inżyniera biomedycznego i otochirurga. Realizacja tej procedury pozwala na skuteczne leczenie głuchoty u dzieci i dorosłych.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki” organizowanego wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. To autorski projekt rozpoczęty w 2017 r., którego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. Poradami i wiedzą dzielili się dotąd ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, neurolodzy, onkolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego GUMed. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.