Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

10.12.2018

IMG_20181206_160546.jpg

Pomiędzy starym a nowym. Pomiędzy starym a nowym szpitalem. W przypadku UCK zaledwie kilkaset metrów. Ich pokonanie nie jest łatwe dla transportowych samochodów. Labirynt dróżek, tych pamiętających budowę z początku dwudziestego wieku, gdy Szpital Miejski dopiero powstawał, przestronny i nowoczesny oraz najnowszych wytyczonych przez układ budynków oraz inżynierów i robotników budujących nowy szpital, zdający się być syntezą szkła, betonu i stali. Niewidocznych kilometrów kabli, rur oraz architektury IT, bez której te pomieszczenia nie mogłyby pracować.

Tajemnice z muzealnej półki nie mogą pozostać obojętne wobec tego najważniejszego w ostatnich miesiącach wydarzenia w życiu społeczności GUMed. Program modernizacji tzw. bazy szpitalnej, niesie ze sobą nieodwracalną zmianę na terenie dawnego Szpitala Miejskiego, po powstaniu ALG Szpitala Klinicznego. Staramy się udokumentować ostatnie chwile w dotychczasowych budynkach, pomieszczeniach, ustawienie aparatury badawczej, leczniczej, kolory ścian, napisy na murach. Muzeum i Archiwum GUMed, wspomagane przez fotografa Zbigniewa Wszeborowskiego, zatrzymują w kadrach zdjęć świat, który w mgnieniu oka ulegnie zmianie.

Ten odcinek Tajemnic z muzealnej półki dedykowany jest wszystkim w trakcie przeprowadzki oraz stanowi podziękowanie za pomoc i życzliwość okazaną nam w tym czasie.

Pomiędzy starym a nowym. Pomiędzy przeszłością i teraźniejszością a jutrem. Muzeum uczelniane sprawuje pieczę nad najnowszą historią Alma Mater i jej dziedzictwem. Jesteśmy najlepszym uniwersytetem medycznym w kraju. Ogromny sukces. Po raz pierwszy. I oczywiście nie ostatni – mam nadzieję. Wydarzenie, które nie mogło pozostać bez echa. Napawające nas dumą i słuszny obiekt zabiegów promocyjnych. Lniana torba z odpowiednim napisem przygotowana po ogłoszeniu wyników rankingu Perspektyw. Świadectwo tamtego dnia. Wciąż aktualne. Z jakim sentymentem będą spoglądać na nią nasi antenaci za 50 lat? Torba musiała wzbogacić ekspozycję w Muzeum GUMed. Została przewieszona przez ramię klinicznego ubrania prof. Zdzisława Wajdy, o którym pisaliśmy już wcześniej, również w ramach naszego cyklu. Rektora AMG w latach 1993-1996, który zawsze zabiegał o rozwój Akademii (tak wtedy mówiono o nas) i był bardzo dumny ze wszystkich sukcesów. Z pewnością także nie inaczej byłoby w tym przypadku!

Stare i nowe. I my niestrudzeni wędrowcy w czasie. Muzeum GUMed, które tę wędrówkę stara się udokumentować.