4.12.2018
Ponad 90 osób uczestniczyło w Sympozjum Naukowo-Szkoleniowym „Problemy kardiologii dziecięcej w codziennej praktyce lekarskiej”, które odbyło się 24 listopada 2018 roku w Gdańsku. To już kolejne z cyklu sympozjów organizowanych przez Katedrę i Klinikę Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spotkanie adresowane było zarówno do lekarzy, jak i studentów i pielęgniarek. Obecni byli przedstawiciele wielu dziedzin medycyny: pediatrzy, lekarze medycyny rodzinnej, specjaliści z zakresu medycyny sportowej, kardiologii, położnictwa i ginekologii, gastroenterologii i dietetyki z województwa pomorskiego i województw ościennych.
Program naukowy był bardzo ciekawy i wszechstronny, a formuła sympozjum angażowała uczestników i prowokowała niezwykle owocne dyskusje. Wykładowcy przedstawiali najbardziej aktualne i kontrowersyjne zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia najczęstszych nieprawidłowości układu krążenia w grupie pacjentów pediatrycznych i młodych dorosłych z wrodzonymi wadami serca. Wśród omawianych zagadnień znalazły się między innymi: leczenie przeciwkrzepliwe u dzieci z chorobami układu krążenia, leczenie żywieniowe dzieci z wadami wrodzonymi serca oraz ciąża u pacjentek z wrodzoną wadą serca. Uczestnicy mieli możliwość wyrażenia własnej opinii w dyskusji na temat trudnych decyzji i wyboru określonej opcji postępowania. Gośćmi specjalnymi sympozjum byli dr hab. n. med. Joanna Książek i prof. dr hab. n. med. Janusz Książek, którzy wygłosili wykład na temat zasad leczenia żywieniowego dzieci z wadami wrodzonymi serca oraz mgr psychologii Sylwia Barsow, która przedstawiła aspekt psychologiczny choroby przewlekłej układu krążenia u dzieci. Gratulacje i podziękowania otrzymane po Sympozjum, są dowodem sukcesu tego wydarzenia, którego realizacja była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu Komitetu Organizacyjnego Sympozjum, władz Uczelni, wykładowców i uczestników.