Dofinansowanie na Welcome Center GUMed

Dofinansowanie na Welcome Center GUMed

5.11.2018

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach konkursu Welcome to Poland w kwocie 265 796 zł na realizację projektu „Welcome Center”. Projekt napisany przez pracowników Działu ds. Umiędzynarodowienia Uczelni będzie realizowany przez 2 lata. Jego celem jest podniesienie poziomu umiędzynarodowienia Uczelni, tzw. Internationalization at home poprzez rozwijanie umiejętności interpersonalnych, kulturowych, językowych i zawodowych zespołów oraz osób zajmujących się na co dzień studentami oraz pracownikami zagranicznymi.

Rezultatem projektu będzie m.in. utworzenie miejsca dedykowanego do obsługi studentów i kadry zagranicznej jako centralnego punktu informacyjno-kontaktowego Uczelni, tzw. Welcome Center wchodzącego w skład istniejącego Działu ds. Umiędzynarodowienia GUMed.

W ramach projektu będą realizowane szkolenia, warsztaty, seminaria podnoszące kwalifikacje pracowników, wspierające proces dydaktyczny i obsługę administracyjną zagranicznych gości (studentów i pracowników) Uczelni.

Utworzona zostanie strona internetowa dla studentów i nauczycieli z zagranicy, a zaplanowane w projekcie wizyty studyjne w partnerskich uczelniach krajowych i zagranicznych pozwolą na poznanie dobrych praktyk w tym zakresie.

Korzyści z realizacji projektu to przede wszystkim wzrost jakości obsługi oraz komfortu pobytu studentów i pracowników przyjeżdżających do naszej Uczelni z zagranicy.

Problemem, z którym boryka się większość uczelni w Polsce jest brak strategii oraz przygotowania/dostosowania się do potrzeb zagranicznej części społeczności akademickiej oraz szybkiego reagowania na pojawiające się problemy. W celu identyfikacji tych problemów w 2017 r. przy współpracy uczelni pomorskich oraz Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Study in Pomorskie” przeprowadzono badanie dotyczące problemów i potrzeb studentów zagranicznych studiujących na Pomorzu. Ich wynikiem był raport “Potencjał województwa pomorskiego w zakresie przyciągania studentów spoza regionu”. Efektem końcowym było wskazanie szeregu rekomendacji wzmacniających kompetencje pomorskich uczelni do tworzenia satysfakcjonujących warunków do studiowania oraz życia w regionie. Raport wyłonił kilka bazowych problemów. Studenci wskazywali na brak możliwości oraz miejsca do spędzania czasu pomiędzy zajęciami na terenie uczelni, trudności w opanowaniu kwestii formalnych i biurokratycznych m.in. w związku z uzyskaniem pozwolenia na pobyt w Polsce. Podkreślali także niski poziom życzliwości ze strony administracji uczelni oraz na niewystarczającą skuteczność działań. Zaznaczali, że czują się jak “obywatele drugiej kategorii”, napotykają na bariery językowe i problemy z komunikacją.

GUMed wychodząc naprzeciw potrzebom studentów i bazując na rekomendacjach wynikających z powyższego badania opracował szereg pomysłów możliwych do wprowadzenia i zaadaptowania w ramach powyższego projektu.

Naszym celem jest położenie większego nacisku na integrację studentów zagranicznych ze społecznością akademicką oraz podnoszenie kompetencji pracowników służących „umiędzynarodowieniu w domu”.