O udarach w Radiu Gdańsk

O udarach w Radiu Gdańsk

17.10.2018

Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed oraz dr Bartosz Baścik z Zakładu Radiologii GUMed byli gośćmi pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji “Bądź zdrów bez kolejki”. Spotkanie odbyło się 15 października br. w innej niż do tej pory scenerii. Audycję zrealizowano w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny i objawy udaru niedokrwiennego mózgu, który stanowi główną przyczynę niesprawności osób dorosłych w Polsce.

– Mamy pięć takich zespołów objawowych, którymi udar mózgu się zaczyna i to warto znać. Nie muszą wszystkie razem wystąpić, wystarczy, że jest jeden objaw – podkreślał prof. Karaszewski. – Jednym z najczęstszych są zaburzenia widzenia, kiedy pacjent widzi połówki swojego pola widzenia. Kolejnym zaburzeniem jest afazja. Wówczas osoby mają problem z rozumieniem lub generacją mowy i trudniej jej zakomunikować otoczeniu, że coś się dzieje. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa otoczeniu, by umiało właściwie zidentyfikować objaw i zawiadomić służby ratunkowe.

Rozmowa dotyczyła również pilotażowego programu leczenia inwazyjnego udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii mechanicznej, do realizacji którego Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowało – jako jedyny ośrodek w Polsce Północnej – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jak zaznaczyli specjaliści GUMed, trombektomia mechaniczna daje szanse na powrót do sprawności chorym po najcięższych udarach. Klinika Neurologii Dorosłych i Zakład Radiologii rozpoczęły leczenie udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii mechanicznej w 2015 roku, jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju.

– Do tej pory, mimo braku refundacji, w naszym ośrodku przeprowadzono ponad 80 zabiegów trombektomii mechanicznej, w tym u pacjentów skierowanych przez inne oddziały udarowe Pomorza – mówił dr Baścik.

Zabieg trombektomii mechanicznej polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny ze światła naczynia. Kwalifikują się do niego chorzy z najcięższymi udarami – spowodowanymi ostrą niedrożnością największych tętnic domózgowych i mózgowych. W tej grupie pacjentów, do czasu wprowadzenia trombektomii, rokowanie było w zdecydowanej większości niekorzystne nawet w przypadku zastosowania tzw. leczenia trombolitycznego (stosowanego w celu „rozpuszczenia” skrzepliny).

Całość audycji będzie można wysłuchać na antenie Radia Gdańsk we wtorek, 23 października br. Materiał będzie dostępny również na stronie www.radiogdansk.pl.

„Bądź zdrów bez kolejki” to autorski projekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Radia Gdańsk rozpoczęty w 2017 r. W ramach współpracy naukowcy GUMed raz w miesiącu spotykali się ze słuchaczami w sali koncertowej im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Fachową wiedzą i poradami dzielili się do tej pory: ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego. Koordynatorami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska i rzecznik prasowy GUMed Joanna Śliwińska. W roku bieżącym zmieniono formę spotkań, a współpracę w zakresie edukacji zdrowotnej mieszkańców naszego regionu poszerzono o Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Audycję przeniesiono do przestrzeni szpitalnej, a rozmowy odbywać się będą w budynku CMI przy ul. Smoluchowskiego 17. Z ramienia UCK projekt realizuje Sylwia Mierzewska z Zespołu ds. Organizacji i Promocji.

Fot. Sylwia Mierzewska, UCK