Pierwsze w kraju ponadregionalne Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych

Pierwsze w kraju ponadregionalne Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych

5.10.2018

DSC00502.jpg
DSC00622.jpg

Klinika Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala GUMed oraz Oddział Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie utworzyły pierwsze w kraju ponadregionalne Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych. Porozumienie podpisali 28 września br. w Szpitalu „Zdroje” dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, prof. nadzw. GUMed, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK oraz dr hab. Leszek Sagan, prof. nadzw. PUM z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych Szpitala „Zdroje”. Dwa renomowane i rozpoznawalne na zdrowotnej mapie kraju podmioty utworzyły tym samym ośrodek, który daje pacjentom z Polski szanse na diagnostykę i leczenie operacyjne padaczek opornych na farmakoterapię pod okiem doświadczonych specjalistów, w warunkach spełniających najwyższe standardy opieki.

W Klinice Neurologii Rozwojowej GUMed prowadzi się diagnostykę padaczek w warunkach klinicznych (pobyt na Oddziale) i ambulatoryjnych (wizyta w poradni specjalistycznej). W ciągu roku hospitalizowanych jest tam blisko 1.300 pacjentów w wieku od pierwszego miesiąca do 18 roku życia, w tym ok. 60- 65%, czyli blisko 800 dzieci, ze zdiagnozowaną padaczką.

Padaczki leczy się głównie farmakologicznie, stosując leki, które w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty. Jednak istnieje grupa pacjentów, na których podawane środki farmakologiczne nie działają. Ma to szczególnie istotne znaczenie u najmłodszych pacjentów, gdyż padaczka wpływa na rozwój psychofizyczny dziecka, dlatego tak ważnym jest, aby możliwie szybko postawić prawidłową diagnozę. Wiedząc, że mamy do czynienia z padaczką lekooporną wskazanym jest, aby równie szybko wdrożyć leczenie operacyjne, minimalizując destrukcyjne dla młodego organizmu skutki napadów padaczkowych. Kandydatami do specjalistycznego leczenia chirurgicznego jest także pewna grupa pacjentów ze źle kontrolowaną farmakologicznie padaczką.

W przypadku potwierdzenia lekooporności padaczki u pacjenta niezwykle istotna staje się szczegółowa diagnostyka przedoperacyjna. W gdańskiej Klinice doświadczeni specjaliści prowadzą ją wykorzystując m.in. metody elektrofizjologiczne, neuroradiologiczne i neuropsychologiczne. Po ustaleniu ewentualnego zakresu obszaru padaczkorodnego, po konsultacji z neurochirurgami, pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia operacyjnego i skierowany do Szpitala „Zdroje”.

Fot. Materiały UCK