Nagroda im. Jana Heweliusza dla pracownika AMG

Nagroda im. Jana Heweliusza dla pracownika AMG

28.01.2009

MarekLatoszek.jpg

Prof. dr hab. Marek Latoszek, emerytowany kierownik Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej AMG został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych. Uroczystość odbyła się 28 stycznia w Dworze Artusa. Nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych przyznano prof. dr. hab. Ryszardowi Horodeckiemu z Uniwersytetu Gdańskiego.
Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wręczono po raz dwudziesty pierwszy.

Sala gdzie odbywała się uroczystość wypełniona była po brzegi. Oprócz Laureatów, Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, prof. Jana Drwala, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, pojawili się rektorzy gdańskich uczelni, politycy i ludzie nauki. Akademię Medyczną w Gdańsku reprezentowali m.in. prof. Janusz Moryś, rektor, prof. Roman Kaliszan, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Janusz Limon, prof. Marek Wesołowski i prof. Andrzej Składanowski. Jako pierwszy głos zabrał Paweł Adamowicz. Podkreślił, że Gdańsk to miasto nauki, które chciałoby z sąsiednimi miastami powołać do życia metropolię naukową – Stworzyliśmy już Centrum Informatyki Kwantowej, a w niedalekiej przyszłości planujemy otworzyć na strychu odbudowanego Kościoła Św. Katarzyny Muzeum Nauki Gdańskiej – powiedział prezydent Adamowicz. – Już nawet mamy pierwszy do niego eksponat. Zakupiliśmy na aukcji machina celestic.

Podczas uroczystości głos zabrał prof. dr hab. Roman Kaliszan, rektor AMG poprzedniej kadencji, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w 2000 roku, który zgłosił kandydaturę prof. Latoszka do nagrody. – To wielki dzień dla Akademii Medycznej w Gdańsku – zaznaczył. – Mamy sporo laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych, natomiast w kategorii nauk humanistycznych to nasz pierwszy raz. Cieszę się, że mogłem zgłosić zwycięskiego kandydata.

Ostatni przemawiał prof. Marek Latoszek. Zaznaczył, że w AMG spotkało go dużo życzliwości i tolerancji. – W końcu zajmowałem się na Uczelni nie tylko sprawami związanymi z medycyną – powiedział. – Dziękuję za to i za nagrodę. Będzie mnie ona mobilizowała do dalszej pracy.
Podczas uroczystości, która zakończyła się paradnym przemarszem pod pomnik Jana Heweliusza zagrała Capella Gedanensis.

Naukowa Nagroda Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznawana jest od 1987 r. reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia o charakterze poznawczym w dwóch dziedzinach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych. Do tej pory laureatami byli m.in. prof. Stefan Angielski, prof. Roman Kaliszan, prof. Janusz Limon, prof. Olgierd Narkiewicz, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Mariusz Żydowo.

O Laureacie

Marek Latoszek – ur. 25.04.1936 r. w Warszawie, socjolog, prof. zw. dr hab. (Uniwersytet Jagielloński – studia, doktorat i przewód profesorski – tytuł). Zatrudniony w AMG od 1965 – przeszedł przez wszystkie stanowiska i stopnie naukowe. B. kierownik Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej Akademii Medycznej w Gdańsku. W czasach transformacji systemowej pełnił różne funkcje organizacyjne na rzecz uczelni.

Profesor i założyciel Katedry Socjologii w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie (2003 r.). Działacz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (7-krotny przewodniczący Oddziału Gdańskiego); w latach 1995-98 prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, członek Komitetu Socjologii PAN, Komitetu Etyki w Nauce przy Prezydium PAN i Komitetu Pamiętnikoznawstwa PAN.

W dorobku ponad 160 publikacji naukowych, autor, współautor i redaktor kilkunastu książek, m.in. z problematyki regionalizmu i etniczności: Kaszubi. Monografia socjologiczna (1990) – ogólnopolski grant CPBP 09.8.4, Pomorze. Zagadnienia etniczno-regionalne (1996), oraz o „Solidarności” i demokracji: Sierpień`80 we wspomnieniach (1991), Solidarność. Dwadzieścia lat później (2001), Dziedzictwo Solidarności – dar dla tożsamości Gdańszczan (2003), „Solidarność” w imieniu narodu i obywateli (2005), Lokalne wzory kultury politycznej (badania nad demokracją lokalną w Wejherowie) (2007) – ogólnopolski grant 1H0ZE 3927 koordynowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Warszawski, Listopad`80. Czas studentów i służby zdrowia (2008).

Kierowanie licznymi pracami statutowymi i własnymi w Akademii Medycznej w Gdańsku. Wykonanie dwóch ekspertyz nt aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i problemów w kraju na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP (1992-1993).

II Nagroda w Konkursie im. S.Ossowskiego – ZG Polskie Towarzystwo Socjologiczne (1983). (Uzyskane relacje strajkujących i tych „po drugiej stronie bramy” uznano za unikalne – znajdują się w Dziale Rękopiśmiennym Biblioteki im. Ossolińskich we Wrocławiu.)

W roku 1991 – przyznany Medal Stolema – nagroda środowiskowa Klubu „Pomorania” za badania socjologiczne nad aspektami grupy regionalno-etnicznej Kaszubów (w tym pierwsze od ponad wieku ustalenia liczebności Kaszubów). W roku 2005 – Medal 25 rocznicy podpisania „porozumień sierpniowych” w uznaniu zasług dla lepszego poznania oraz badań nad wydarzeniami Sierpnia 1980 r. przyznany przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

DSC_0006.JPG
DSC_0012.JPG
DSC_0016.JPG
DSC_0020.JPG
DSC_0026.JPG
DSC_0035.JPG
DSC_0036.JPG
DSC_0037.JPG
DSC_0060.JPG
DSC_0063.JPG
DSC_0073.JPG
DSC_0078.JPG
DSC_0080.JPG
DSC_0086.JPG
DSC_0103.JPG